Avşar ile Genç'in 'çorap' kavgası

Avşar ile Genç'in 'çorap' kavgası

03 Ekim 2009, Cumartesi 20:41
A A

Hülya Avşar, katıldığı televizyon programında Tunceli Milletvekili Genç’in üslubunu eleştirip “Evinde beyaz çoraplarıyla bağdaş kurmuştur” dedi. Canlı yayına öfkeyle bağlanan Genç,”Avşar rant sağlamaya çalışıyor” diye konuştu.

Milliyet’e verdiği röportaj nedeniyle hakkında yapılan suç duyurusu nedeniyle çarşamba günü ifade veren Hülya Avşar, önceki akşam canlı yayında Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç’le tartıştı. Avşar, Kamer Genç’in TBMM kürsüsünde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında yaptığı konuşmayı, “Ben bir kere üslubu çok çirkin buluyorum. Yani şöyle hayal ediyorum Kamer Genç beyi, beyaz çoraplarıyla evinde bağdaş kurmuş, karısından da çayını istemiş, eline de almış çayı çıkı çıkı karıştırırken konuşuyor gibi... Bu Meclis’te yapılacak tarzda bir konuşma şekli değildir” şeklinde değerlendirdi.

Avşar’ın bu yorumu üzerine Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, yayına telefonla bağlandı ve oldukça sinirlendiğini belli ederek şunları söyledi: “Hülya Avşar herhalde biraz şey yapmak istiyor, bazı olaylardan rant sağlamaya çalışıyor. Herkes Türkiye’nin başına bir tokmak vurmaya çalışıyor. Hülya Hanım, beni nerede beyaz çorapla görmüş? Hülya Hanım ben sizinle bir odada bulunmadım, beraber bir kahve de içmedik, beyaz çorabımı da görmediniz, pijamamı da görmediniz? Niye böyle söylüyorsunuz?”

Avşar ise “Ben bir tipleme oluşturdum kafamda, sadece. ‘Sizi gördüm’ demedim zaten. Yani, Meclis’i benim tarif ettiğim konuma sokmuş gibisiniz” diyerek yorumuna açıklık getirdi. Mecliste bir milletvekili olarak konuşma hakkına sahip olduğunu belirten Genç’e Avşar, “Konuşmak başka bir şey, bağırmak ve kavga etmek başka bir şey. Bir cumhurbaşkanıyla ilgili böyle konuşulmaz” dedi.Bunun üzerine Genç iyice öfkelendi ve “Birtakım yerlere yağ çekerek bir yerlere gelmeye çalışmayın Hülya Hanım. Senin bunlara ihtiyacın var mı? Hiç beyaz çorap gördünüz mü?” diye sordu.

Bunun üzerine Avşar, “Ben sizi gördüm Kamer Bey... Siz beyaz çorap giydiniz. Giydiniz, giydiniz, gördüm ben sizi. Antalya Havaalanı’nda gördüm” şeklinde konuştu. Genç bunun üzerine şaşırtıcı bir yanıt verdi: “İstersen seninle bir otele de beraber gidebiliriz. Hatırlıyor musun, bana geçmişte dedin, ‘Yav bir milletvekili Aksaray’da bir otelde kalır mı?’ demiştin. Ben dedim ki, ‘Niye kalmasın?” Röportaja takipsizlik Milliyet gazetesinde yayımlanan röportajında, demokratik açılım konusundaki sözleri nedeniyle Avşar hakkında “halkı kin, nefret ve düşmanlığa tahrik ettiği” gerekçesiyle soruşturma başlatan Bakırköy Cumhuriyet Savcı Ali Çakır, takipsizlik kararı verdi.

Çakır kararında, Hülya Avşar’ın röportajında, düşüncesini açıkladığını ve eleştiri özgürlüğünü kullandığını belirtti. Avşar, 30 Ekim’de soruşturmaya ilişkin savcıya yaklaşık 2 saat ifade vermişti. Avşar, kökenini soran savcıya “Hem Türk hem de Kürdüm” diye cevap vermişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;