Avukatın 'Aşı olamadım' isyanı

Domuz gribi aşısı olamayan avukat, 'adam öldürmeye tam teşebbüs'ten devlet aleyhinde suç duyurusunda bulundu

Avukatın 'Aşı olamadım' isyanı

İstanbul Barosu'na bağlı avukat Ramazan Zeybek, bir dava için geldiği Adapazarı'nda Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüğü'ne domuz gribi aşısı yaptırmak için başvurdu ancak bu talebi kabul edilmedi. Zeybek, Sağlık Müdürlüğü ve Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüğü hakkında ‘görevi ihmal’ ve ‘bilinçli taksirle adam öldürmeye tam teşebbüs’ suçlarını işledikleri ileri sürerek Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

'RİSK GRUBUNDA DEĞİLSİN'

Avukat 30 yaşındaki Ramazan Zeybek, Sakarya Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüğü'ne giderek domuz gribi aşısı yaptırmak istedi. Ancak iddialara göre buradaki görevliler, kendisinin risk grubuna girmediğini belirterek avukat Zeybek'e aşı yapmadı. Avukat Zeybek, ısralarlarından sonuç alamayınca, Sakarya Valiliği ile Cumhuriyet Savcılığı'na ayrı ayrı idari ve adli şikayet dilekçeleri verdi.

'EN KÖTÜ İHTİMALLE ÖLEBİLİRİM'
Şikayet dilekçesinden sonra Adapazarı'ndan ayrılan avukat Ramazan Zeybek şunları söyledi: “Görevliler benim risk grubunda olmadığımı söyleyerek aşı yapmadı. Oysa her ne kadar risk grubunda olmadığım söyleseler de insanlarla sürekli olarak temas halinde olduğum için aşı yaptırmam gerekiyor. Hastalığın bulaşması halinde iyimser olarak yatarak iş kaybına uğrayabilirim ve en kötü ihtimalle ölebilirim. Sağlık Müdürlüğü ve Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüğü, bana aşı yapmayarak hastalıkla ilgili olarak önlem ve tedbirleri alması gerekirken bunu yapmayarak görevlerini ihmal ettikleri gibi, bilinçli adam öldürmeye tam teşebbüs suçunu da işlemişlerdir.”

DHA