Avukatın şifresiyle dolandırdılar

Avukat Hüsnü Yıldırımer'in Facebook'taki sayfasının şifresi geçen mart ayında hackerler tarafından ele geçirilince olanlar oldu

20 Kasım 2012, Salı 13:10
A A

Konya'nın Ilgın ilçesinde oturan avukat Hüsnü Yıldırımer’in sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki sayfasının şifresi geçen mart ayında hackerler tarafından ele geçirildi.

Şifreyi ele geçiren hackerler, Yıldırımer’in sayfasında bulunan aralarında hakim, savcı ve avukatların da bulunduğu 15 arkadaşının cep telefonlarına ’Paymo’dan 50 TL karşılığı Facebook kredisi almak için bu mesaja ’Evet’ yazıp cevaplayınız. Bu işlem size ait değilse, onay vermeyiniz" yazılı mesaj göndererek dolandırdı.

Arkadaşlarının dolandırıldığını öğrenen Hüsnü Yıldırımer de, Ilgın Cumhuriyet Başsavcılığı’na ’Bilişim hırsızlığı ve dolandırıcılık’ suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu.

'KAFEMİ 4-5 AY ÖNCE KAPATTIM'

Bunun üzerine çalışma başlatan Ilgın Cumhuriyet Savcılığı, Yıldırımer’in şifresini ele geçiren kişinin internet ’IP’ numarasından şüphelinin Şırnak’ın Silopi ilçesindeki doktor H.B. olduğunu saptadı.

Suçlamaları kabul etmeyen H.B., adına kayıtlı olan ’IP’ numarasının sahibi olduğu internet kafeye ait olduğunu söyledi. H.B., cumhuriyet savcılığına verdiği ifadesinde, internet kafeyi 6-7 yıldan bu yana işlettiğini, 4-5 ay önce de kapattığını belirterek şöyle dedi:

"Benim iş yerime günde yüzlerce müşteri gidip gelmektedir. IP numarası benim internet kafede kullanmış olduğum müşterilerin kullandığı bilgisayarlardan biri de olabilir, müşteriler çalmış da olabilir. Benim bu konuda bilgim yoktur. Gelen her müşterinin hangi sitelere girdiğini, hangi e-mail adresini kullandıklarını bilme bir imkanım yok. Sonuçta çalıştığım yer internet kafedir ve işyerimde güvenlik kamerası bulunmamaktadır."

Yargılamanın devam ettiğini belirten Avukat Hüsnü Yıldırımer, "Dolandırıcılık olayının bir doktora ait internet kafe olması beni çok şaşırttı. Suçlu o doktor ya da başkasıyla gerçeğin ortaya çıkıp gerekli cezayı almasını istiyorum" dedi.

İsmail AKKAYA/KONYA, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;