Avustralya'da listeria bakterisi bulaşan kavun 4 kişiyi öldürdü (Listeria bakterisi nedir?)

Avustralya'nın Yeni Güney Galler (NSW) eyaletindeki bir çiftlikte yetiştirildiği belirlenen listeria bakterisi bulaşmış kavundan yiyen 4 kişi hayatını kaybetti, 17 kişi hastaneye kaldırıldı

08 Mart 2018, Perşembe 09:35
A A
Victoria Eyalet Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Brett Sutton, listeria bakterisi bulaşmış kavunlardan yiyen 4 kişinin yaşamını yitirdiğini, 17 kişinin hastanede tedavi altına alındığını belirtti.

'VARSA HEMEN ÇÖPE ATIN'

Bakteri içeren kavunların ülkenin en önemli tarım şehirlerinden biri olan NSW eyaletindeki Griffith kenti yakınlarında bir çiftlikte yetiştirildiği belirlendi.

Yetkililer, çiftlikte yetiştirilen kavunların piyasadan toplatıldığını ifade ederek vatandaşları, evlerinde bu kavunlardan varsa hemen çöpe atmaları konusunda uyardı.

ÇOCUK, HAMİLE VE YAŞLILARI DAHA ÇOK ETKİLİYOR

Listeria bakterisinin özellikle çocuklar, hamileler ve yaşlılar üzerinde etkili olduğuna dikkat çeken sağlık ekipleri, bakterinin genellikle toprak, su, hayvanlarda bulunmasından dolayı gıdalara da bulaşabileceğini kaydetti.

LİSTERİA BAKTERİSİ NEDİR?

Listeria, sağlıksız ya da uygun olmayan koşullarda hazırlanan gıda maddelerinin yenmesiyle insana bulaşır. Özellikle yaşlılarda, yeni doğanlarda ve bağışıklık sistemi çeşitli nedenlerle yetersiz olanlarda ölümcül enfeksiyonlara neden olabilen bir bakteridir.Midede şiddetli krampla birlikte bulantıyla ortaya çıkan bakteri, kana karışıp vücudun tüm organlarını sarıyor. Kalp ya da beyine ulaştığında ise ölümcül bir etki yaratıyor.

Gebelik esnasında geçirilen enfeksiyon sıklıkla belirtisiz seyretmesine karşın düşüğe, erken doğuma, gelişim geriliğine ve bebeğin doğmadan ölmesine neden olabiliyor.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;