Avustralya'da deve terörü!

6 bin hayvandan oluşan deve sürüsü bir köyü istila etti, halk sokağa çıkamıyor, büyük panik var

25 Kasım 2009, Çarşamba 14:12
A A

Avustralya’nın kuzeyinde yaklaşık 6 bin hayvandan oluşan bir yaban devesi sürüsünün, küçük bir köyde yaşayanları tehdit ettiği bildirildi. Avustralya’nın kuzey bölgesinden sorumlu İskan Bakanı Rob Knight, Darwin bölge meclisinde yaptığı konuşmada, 350 nüfuslu Docker River köyünde insanların yaban develeri yüzünden evlerinin kapısının önüne çıkmaya cesaret edemediğini söyledi. 

SU İÇİN GELMİŞLER

Knight, su içmek amacıyla birkaç hafta önce bölgeyi istila eden deve sürüsünün su tesislerini tahrip ettiğini, bu arada telef olan hayvanlar yüzünden bölgede bir sağlık sorununun ortaya çıktığını, bu hayvanların ayrıca bölgedeki küçük havaalanına zarar vererek uçakla yapılan hasta naklini engellediğini belirtti. 

KESKİN NİŞANCILAR DEVREDE

Çoğu hayvanın keskin nişancılar tarafından vurulmasına karar verildiğini ifade eden Bakan, "İnsanlar, köyün ortasında bulunan ve altyapıya zarar veren 6 bin yaban devesi tarafından kuşatma altında bulunmaktadır. Durum kritik" diye konuştu. Bu hayvanların vurulması için hükümetin geçen temmuz ayında yaklaşık 8,6 milyon Euro para ayrılması yönünde karar aldığı hatırlatılan haberde, helikopterlerle bölgeye gidecek keskin nişancıların, hayvanları önce ürküterek köyün dışına çıkaracağı, daha sonra da vuracağı belirtildi. 

OTOMOBİL ÇIKINCA 'İŞSİZ' KALMIŞLAR

Haberde ayrıca, bu develerin Avustralya’ya 170 yıl önce yük taşımak amacıyla getirildiği, otomobilin icadından sonra bu hayvanların doğaya bırakıldığı ve hızla çoğaldığı ifade edildi. Sayılarının 7 yılda ikiye katlanarak 1 milyonu aştığı tahmin edilen Avustralya develeri, dünyadaki en büyük deve sürüsü olarak biliniyor. 

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;