Ay tutulmasını kaçırmayın

Hava durumunun izin vermesi halinde, tam ay tutulması ABD ve Kanada haricinde, dünyanın büyük bölümünden izlenebilecek

Ay tutulmasını kaçırmayın

Dünya'nın gölgesinin ayın önünü kapatması, 1 saat 40 dakika sürecek. Bu gökyüzü manzarası, başlangıcından bitimine kadar Doğu Afrika, Orta Asya, Ortadoğu ve Avustralya'nın batısında görülebilecek.

Uzun süreli tam ay tutulması, en son Temmuz 2000'de olmuştu ve 1 saat 47 dakika sürmüştü. 2011’in ilk tam tutulmasında kırmızıya bürünecek olan Ay, bu haliyle 1 saat 40 dakika gözlemlenebilecek.

Güneş tutulmalarından farklı olarak ay tutulmaları, çıplak gözle güvenle izlenebiliyor.

Bu yılın hesaplarına göre, Tutulma sırasında Ay'ın konumları saatlere göre şöyle olacak:

20.24 Ay'ın dünyanın yarı gölge konisi içine girmesi 
21.22 Parçalı Tutulma başlangıcı 
22.22 Tam Tutulma başlangıcı 
23.12 Tam Tutulma ortası 
00.02 Tam Tutulma sona ermesi 
01.02 Parçalı Tutulmasının sona ermesi 
02.00 Ay'ın Dünyanın yarı gölge konisinden çıkışı  
 
ANKARA ÜNİVERSİTESİ İZLETECEK

Ankara Üniversitesi (AÜ) Rasathanesi, 1 saat 40 dakika sürecek ay tutulması için düzenleyeceği özel etkinliğinde, meraklılarına gökyüzünü teleskoplarla izlettirecek. Bugün yaşanacak yılın ilk Ay Tutulması için düzenlenecek özel etkinlik saat 20.00'da başlayacak. Sunum ve belgesel gösterimlerinin yapılacağı etkinlikte, saat 22.05'de izlenmeye başlanacak olan Ay Tutulması, 1 saat 40 dakikalık süresiyle izleyenlere görsel bir şölen yaşatacak.

Bu kadar uzun süreli bir ay tutulması, en son 2000 yılı Temmuz ayında gerçekleşti. Gözlemevi yetkilileri, Gözlemevi'nin şehirden uzak ve yüksek bir konumda bulunması nedeniyle katılımcıların yanında kalın giysiler bulundurmalarını önerdi.

ÇOMÜ'DE 'HALK GÜNÜ

Yılın ilk ay tutulması dolayısıyla, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'ne (ÇOMÜ) bağlı Ulupınar Gözlemevi'nde ''Halk Günü'' düzenlenecek. Gözlemevi müdürü Prof. Dr. Osman Demircan, yaptığı açıklamada,  ay tutulmasının Türkiye'nin her yerinden teleskop ve dürbün kullanmadan gözlenebileceğini söyledi. Tutulmanın söz konusu gün saat 20.24'de ayın dünyanın yarı gölge konisi içine girmesiyle başlayacağını ifade eden Demircan, ''Saat 22.22'de tam gölge konisine girmeye başlayınca ay görüntüsünde kızıllaşma gözlenecek. Tam tutulma 23.12'de gerçekleşecek ve 02.00'ye kadar sürecek'' dedi. Demircan, ay tutulması nedeniyle ÇOMÜ Ulupınar Gözlemevi'nde ''Halk Günü'' düzenleneceğini kaydetti.

AA