Ayasofya müzesi camiye dönüştürüldü

Trabzon'da Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredildikten sonra cami olan Ayasofya Müzesi için suç duyurusunda bulunuldu.

02 Temmuz 2013, Salı 16:28
A A

Trabzon’da camiye dönüştürülerek ibadete açılan Ayasofya Müzesi’nde yapılan değişiklik ve tadilatın Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu’na aykırı olduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildikten sonra camiye dönüştürülerek ibadete açılan Ayasofya’daki düzenleme ve değişikliğin 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu’na aykırı olduğunu ileri süren Fatih Mahallesi Muhtarlığı, Ayasofyalılar Yardımlaşma Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği, Trabzon Sanat Evi Derneği, Trabzon İli ve İlçeleri Eğitim, Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve Mimarlar Odası Trabzon Şubesi temsilcileri Trabzon Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu dilekçesinde, Ayasofya’nın cami olarak kullanılması için yapılan tadilat ve düzenlemelerin 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu’na aykırı olduğu iddiasıyla ilgililerin cezalandırılması istendi.

52 YIL SONRA İLK NAMAZ GEÇEN HAFTA KILINDI

Fatih Mahallesi’nde bulunan ve yapılan değişiklikle camiye dönüştürülen Ayasofya, geçen cuma günü ikindi namazı kılınarak ibadete açılmıştı. Henüz resmi olarak açılışı yapılmayan Ayasofya içerisindeki freskler açılır kapanır bir sistemle perde ile kapatılmış, zemin ise halı ile kaplanmıştı. Fatih Sultan Mehmet’in 1461’de Trabzon’un fethinden yaklaşık 100 yıl sonra camiye dönüştürülen Ayasofya, 1961’de müze statüsüne kavuşmuştu.

DHA-Fatih TURAN 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;