Ay'da yaşam suya bağlı

NASA su bulmak için Ay'ı iki kez bombaladı

10 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) insanlık adına çok büyük bir keşfe imza atmak için dün düğmeye bastı. NASA su bulabilmek için Ay’ın güney kutbunu vurdu. Eğer su bulunursa gelecekte Ay’da yaşama ihtimali ortaya çıkacak.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) “Ay Krater Gözlem ve Algılama Uydusu” (LCROSS) adlı uzay aracı, dün Türkiye saatiyle 14.31’de su bulma umuduyla Ay’ın güney kutbunu bombaladı. LCROSS, ikiye ayrılıp önce Ay’ın güney kutbundaki Cabeus kraterine saatte 9 bin kilometre hızla çarptı. Çarpmanın etkisiyle Ay’dan 10 kilometre öteye 350 ton ağırlığında enkaz ve toz bulutu çıktı. Bu sırada kılavuz uzay aracı, LCROSS’un kratere çarpma anını ve toz bulutunu kamerayla kaydetti.

Görüntüleri NASA’ya ileten kılavuz aracı 4 dakika sonra aynı noktaya çakıldı. 115 milyon TL harcandı Çarpışmayı Dünya’dan izleyen NASA yetkilileri, toz bulutunu analiz etmeye ve su belirtisi aramaya başladı. Ay’da su bulunursa, üsler kurulup, gelecekte burada yaşamanın önü açılacak. NASA, Ay’da su olup olmadığını birkaç hafta içinde açıklayacak. Proje NASA’ya 79 milyon dolara (115 Milyon TL) mal oldu.

NAKLEN İZLENDİ

NASA, Twitter (sosyal paylaşım sitesi)’dan yaptığı açıklamada, “Uzay araçlarımızın Ay’ı vurmaları sırasında Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) Dünya’nın öte tarafındaydı. Bu nedenle mürettebat çarpışmayı izleyemedi” ifadesine yer verdi. Yüzlerce meraklı da çarpışma anını, Amerika’daki Ames Araştırma Merkezi’nin önünde kurulan dev ekrandan izledi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;