Aydın'da pankart gerginliği

Aydın'da, MHP il binasının duvarına asılan, üzerinde 'Sen açıldıkça analarımız ağlıyor' yazılı pankartı gece yarısı kaldırmak isteyen polis ile partililer arasında arbede yaşandı

Aydın'da pankart gerginliği

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi Günyazı Köyü'nün Irak sınırındaki Tanyolu Mezrası'nda bulunan sınır bölüğü üs bölgesine teröristlerce geçtiğimiz 19 Haziran'da düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Er Mehmet Ali Tosun'un cenaze töreninde, MHP Aydın İl Başkanlığı'nca parti binasının İstasyon Meydanı'na bakan dış duvarına pankart asılmıştı.

Üzerinde, Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın resimlerinin bulunduğu, 'Sen açıldıkça analarımız ağlıyor' yazılı pankart, dün saat 23.30'da, polis ekiplerince kaldırılmak istendi.

Ancak buna karşı çıkan partililer ve polis arasında arbede yaşandı. Polisin yetersiz kalması üzerine olay yerine takviye kuvvet sevk edildi. Yaklaşık 500 polis ve 1 panzer güvenliği sağladıktan sonra, olay yerine itfaiye aracı çağrıldı.

CHP'li Aydın Belediyesi aracı göndermeyince, bu defa da AK Partili Sultanhisar Belediyesi'ninden itfaiye aracı istendi.

"VALİ KAMU GÜCÜNÜ YANLI KULLANIYOR"

Yaşanan olaylar üzerine, parti il binasına gelen MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, Vali Hüseyin Avni Coş'un suç işlediğini ve kamu gücünü yanlı kullandığı belirtip, "Gecenin yarısında eşkıya gibi bir siyasi partinin camına çıkılmaz.

Savcının, hakimin kararı olmadan bu uygulamalar yanlıştır. Pankartı indirmek için gelen belediye itfaiye aracının görev kağıdı bile yok.

Gündüz nöbetçi savcıyı arıyorlar, nöbetçi savcı bunun bir suç olmadığını söylüyor. Vali'nin baskısı ile polis kabahatlar kanununa göre pankartı indirmeye çalışıyormuş" dedi.

Önder YILDIRIMCAN/AYDIN (DHA)

Yandex.Metrica