Aydın'da yine vali krizi

Aydın'ın düşman işgalinden kurtuluşu törenlerine 10 dakika geç gelen Vali Hüseyin Avni Coş, MHP ve CHP milletvekillerinin tepkisini çekti

Salı, 07 Eylül 2010 - 13:18

Aydın'da yine vali krizi

Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 88'inci yıldönümü törenleri, geçen 30 Ağustos’taki gibi, yine Vali Hüseyin Avni Coş’un saat 08.15’te çelenk konulacak Atatürk Anıtı’na 10 dakika geç gelmesi nedeniyle gergin başladı.

Vali Coş’un alana Adnan Menderes Bulvarı’ndan yöresel giyimli efeler, Ak Parti İl Başkanı Sadık Atay ve Ak Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem ile birlikte davul zurna eşliğinde yürüyerek gelmesi, kendisini bekleyen protokoldeki CHP Aydın Milletvekili Fatih Atay, MHP Milletvekilleri Recep Taner, Ali Uzunırmak ile Ertuğrul Kumcuoğlu’nun tepkisini çekti.

>> 30 AĞUSTOS'TA DA GECİKMİŞTİ

Vali Coş’un, alana geldiğinde muhalefet partisi milletvekillerinden hiçbiriyle selamlaşmazken, sadece protokoldeki Aydın Belediye Başkanı CHP’li Özlem Çerçioğlu ve Aydın Ak Parti Milletvekili Atilla Koç’un elini sıkması dikkat çekti.

MHP Aydın Milletvekili Ertuğrul Kumcuoğlu’nun duruma tepki gösterip, “Bu ülke AKP devleti olmuş” sözüne, protokolde hemen yanında duran Aydın Ak Parti Milletvekili Mehmet Erdem, “Sözlerinizi size iade ediyorum” karşılığını verdi.

Çelenk koyma törenin ardından alandan ayrılmayarak ortak bir açıklama yapan muhalefet partisi milletvekilleri yaşanan olayı kınadıklarını söyledi.

"BU SOYTARILIK ANLAMINA GELİR"

Aydın MHP Milletvekili Ali Uzunırmak “Bu soytarılık anlamına gelecek bir davranış olmuştur. Böyle giriş, oyalama, böyle devlet adamlığı olmaz.

Artık tavır alınması gereken, katlanılamaz boyuta gelmiştir. Bu davranışlar rol model olarak algılanırsa devletin bütün kurumlarına sirayet eder, devleti çürütür” diye konuştu.

Vali Coş ile 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda yaşadığı tartışmayla gündeme gelen Aydın CHP Milletvekili Fatih Atay da yine en sert tepkiyi gösterdi.

"VALİ ŞOV YAPIYOR"

CHP’li Atay, şunları söyledi: “Aynı kamu görevlisi Vali, yine 10 dakika geç geldi. Törende herkese saygısızlık yaptı. 30 Ağustos'taki saygısızlığın aynısını 7 Eylül'de de devam ettirdi. Bugün hepimiz erken kalktık, buradaydık. Sadece Vali yoktu, şov yapıyordu.

Bu görev, program dahilinde mi, hayır. Sadece 30 Ağustos'taki konumunu düzeltebilmek için ya da ‘Aydın'ın efesi benim’ demek, istediğim zaman geç gelebilirim anlayışını sürdürmek için bu tavrı gösterdi. Bu son derece ayıp, utanç verici bun durumdur. Böyle bir insanın değil Aydın’da valilik yapması, Türkiye'nin hiçbir yerinde kamu görevi yapmaya hakkı olmadığını düşünüyorum.”

Milletvekilleri çelenk koyma törenin ardından Vali Coş'un makamında gerçekleşen tebrik programına katılmadı. AK Parti Milletvekilleri Mehmet Erdem ve Atilla Koç da programda yer almadı. Sadece Aydın Belediye Başkanı CHP’li Özlem Çerçioğlu, Valilik makamındaki tebrik programına katıldı.

Önder YILDIRIMCAN/AYDIN (DHA)