'Aydınlan Avrupa'

Halkoyuyla minareleri yasaklayan İsviçre'ye parçası olduğu Batı dünyasından da tepki yağıyor. Muhafazakar Alman gazetesi Frankfurter Allgemeine, yasağı eleştirirken “Aydınlan Avrupa” manşetini attı. Başbakan Erdoğan da “Temel hakların referandumu olmaz” dedi

02 Aralık 2009, Çarşamba 05:00
A A

DENİZ FENERİ FOTOSUYLA

İsviçre’de referandumla camilere minare yapılması yasaklanmıştı. Yüzde 57.5’lik oyla kabul edilen yasak kararına Avrupa’dan da tepki yağıyor. En şaşırtıcı tepkilerden biri de muhafazakarlığıyla bilinen Alman Frankfurter Allgemeine gazetesindean geldi. Alman gazetesi gemilere yol gösteren bir deniz feneri fotoğrafıyla birlikte ‘Aydınlan Avrupa’ manşetini kullandı. Minare yasağının eleştirildiği haberde, Batı dünyasının İslamiyete bakışını yeniden gözden geçirmesi gerektiği vurgulandı.

İSLAM DÜŞMANLIĞI

Bir başka Alman gazetesi muhafazakâr eğilimli Die Welt’de ise ülkedeki siyasi parti ve kilise temsilcilerinin kamuoyunu artabilecek İslam düşmanlığına karşı uyardığına dikkat çekildi. Sosyal demokrat eğilimli Frankfurter Rundschau gazetesi ise bir İsviçre çakısının fotoğrafını bastığı kapağında ‘Bu yasak Müslümanları kışkırtacak” dedi. İsviçre’deki yasak kararına Türkiye’den de tepki yağdı. Tepkiler şöyle:

'ÖZGÜRLÜĞE AYKIRI'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsviçre’de minare yapımının referanduma götürülmesinin temel hak ve özgürlükler anlayışına aykırı olduğunu belirtti. Gül, “Batı dünyasında ‘İslamifobia’ dediğimiz İslam karşıtlığının nasıl geliştiğini göstermesi açısından dikkat çekici bir unsurdur. İsviçreliler için ayıp olmuştur” dedi.

'BU ÇAĞDA OLMAZ'

Başbakan Tayyip Erdoğan, minare yasağına sert tepki göstererek, şunları söyledi: “Antisemitizm (Yahudi düşmanlığı) ne kadar insanlık suçu ise İslamafobiya (İslam korkusu) da o denli insanlık suçudur. Çağdışı, ilkel bir anlayışın tezahürüdür ve Batılı bir anlayışın tezahürüdür. Bu şovenist yaklaşımların ortadan kalkması lazım. Dünya artık bu çağda bunları yaşayamaz.

'ZİHNİYETLERİ BÖYLE'

CHP Genel Başkanı Baykal, İsviçre’deki yasak kararı için “Avrupa’nın kendisini sorgulaması, bizim de kendimizi ve Avrupa’yı sorgulamamız için bir önemli çıkış noktası olarak görmeliyiz” dedi. Baykal, “Bu bir zihniyet, bir anlayış. Bunun olabiliyor olması, Avrupa’nın İslamiyete karşı bakışını sorgulama mecburiyetini getiriyor” diye konuştu.

 'KARA BİR LEKE'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İsviçre’nin minare yasağıyla sonuçlanan referanduma gitmesinin Avrupa’nın insan hakları ve din vicdan özgürlüğü alanındaki siciline kara bir leke olarak geçtiğini belirtti. Bahçeli “Türkiye’ye her vesileyle insan hakları dersi vermeye yeltenen, 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak gören İsviçre temsilcisi olduğunu iddia ettiği evrensel değerlerden nasibini almadığını sergilemiştir” dedi.

İSVİÇRE'DEKİ TÜRKLER: SUÇLU KADDAFİ

İsviçre’deki Türkler, minare referandumundan “Hayır” sonucu çıkmasında İsviçre’nin Libya ile yaşadığı gerginliğin etkili olduğunu söyledi. Libya Lideri Kaddafi’nin oğlu ile gelini İsviçre’de tutuklanmıştı. Libya buna misilleme olarak iki İsviçreli’yi tutuklamıştı. Cenevre’de yaşayan Çiğdem Akyol, Kaddafi ile yaşanan gerginliğin kararın alınmasında etkin olduğunu belirterek, “Bu, Müslümanlar’a karşı bir davranış değildir. Burada Kaddafi ile yaşanan ve 500’üncü gününe varan gerginlik bence bu oylamada etkili oldu” dedi. Batı İsviçre Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Bayar da “İsviçre bu oylamada bence çok şey kaybetti. Bir kere imajı çizildi. Oylamanın bir de ekonomik tarafı var. Birçok Müslüman ülke İsviçre mallarını protesto edebilir” diye konuştu.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;