Ayın çocuk kitapları

İşte Eylül ayının çocuk kitapları... 

17 Eylül 2017, Pazar 09:30
A A
1 Çocuk 1 Sorun 1 Çözüm /  A. Şebnem Soysal Acar-Erkan Bal, Psikoolgu Yayınevi, 238 sayfa

1 Çocuk 1 Sorun 1 Çözüm / A. Şebnem Soysal Acar-Erkan Bal, Psikoolgu Yayınevi, 238 sayfa

Gerçek hayattan öykülerin yer aldığı bu kitap, genç ve başarılı çocuk psikoloğu A. Şebnem Soysal Acar’ın uzmanlık alanının yeni ve atlanmaması gereken bir çalışması olarak dikkat çekici. Erkan Bali ise yaşadığı babalık deneyimlerini paylaşıyor. Piyasadaki pek çok ebeveyn el kitabından farklı olarak en önemli özelliği, anlaşılır dili ve sadeliği. Yazarların sorun çözmede kullandıkları yöntemlerin başka ailelere rehber olması amacıyla kaleme aldıkları bu çalışma, kaygılar arasında boğulan ailelere nefes aldıracak güvenilir bir yol gösterici olabilir.  

İsim Şehir Hayvan Bitki Eşya / Alp Gökalp, ABM Yayınevi, 80 sayfa

İsim Şehir Hayvan Bitki Eşya / Alp Gökalp, ABM Yayınevi, 80 sayfa

Çocukken İsim Şehir Hayvan oynamayan var mıdır? Hatta sadece çocukken değil, büyüdüğümüzde de çocuklarla oynadığımız en güzel oyunlardan biri. Yaratıcılığı zorlayan, kelime hazinesini geliştiren, düşünmeye iten şahane bir etkinlik... Yazar Alp Gökalp, bu eğlenceli oyunu temel alarak çok güzel bir kitaba imza atmış. İçinde boyama ve çizim aktivitelerinin de yer aldığı bu kitap, 160’tan fazla hayvan ve eşya, 150’den fazla da bitki türünü kapsıyor. Kitabın arkasında okurun eklemeler yapabileceği bir bölüm de var. 7 yaş ve üzeri için.  

Burun Tatilde / Yekta Kopan, Marsık Kitap, 24 sayfa

Burun Tatilde / Yekta Kopan, Marsık Kitap, 24 sayfa

İlk kitapta tanışıp çok sevdiğimiz Ali’nin ve burnunun maceraları devam ediyor. Bu kez Ali, yaz tatili için ailesiyle birlikte dayısına gidiyor. Herkesi şakalarıyla güldüren Komik Dayı, birbirinden eğlenceli hikayeler anlatıyor. Herkes çok iyi vakit geçiriyor, elbette burun da öyle… Çizimlerini Şilili çizer Alex Pelayo’nun yaptığı kitap, rengarenk sayfalarıyla yine bizi bambaşka bir aleme sürüklüyor. Burun’un maceralarının devamının gelmesini dilemekten başka bir şey gelmiyor elden. Tatile giden burunun hikayesi, 3 yaş ve üzeri için ideal. >

Cesur Rikki / Guido Van Genechten (Çev. Fariya Allahverdiyeva) Hep Kitap, 32 sayfa

Cesur Rikki / Guido Van Genechten (Çev. Fariya Allahverdiyeva) Hep Kitap, 32 sayfa

Dışarıda uyumaktan korkuyor muydu Rikki? Ona sorsanız cevabı ‘hayır’. Bir cesaret, babasıyla kurdukları çadırda tek başına kalmak istediğini aileye ilan ettikten sonra işler değişiyor. Korkmanın ne demek olduğunu anlıyor Rikki. Ama aynı zamanda korkusunun ne kadar yersiz olduğunu da… Guido Van Genechten’ın yazıp resimlediği, tüm dünyada on sekiz dile çevrilen Rikki dizisinin tüm kitapları çok eğlenceli. Cesaret üzerine yazılmış pek çok kitap gibi, Cesur Rikki de ufaklıklara cesur olma yolunda mutlaka bir kapı aralayacaktır. 3 yaş ve üzeri için ideal.  

Çizginin Çizgisi / Hicabi Demirci, Desen, 104 sayfa

Çizginin Çizgisi / Hicabi Demirci, Desen, 104 sayfa

Ödüllü sanatçı Hicabi Demirci’nin Türk karikatür sanatının tarihini ve inceliklerini anlattığı kitapta sadece çocuklara değil her yaştan okura hitap edecek örnekler ve çizimler var. Birçok çizim tekniğinin de yer aldığı Çizginin Çizgisi kitabının alt başlığı Karikatürün Serüveni. Tam da buna uygun olarak eğlenceli bir serüvene davet ediyor bizi Demirci. Ünlü karikatüristin çizimleri ise kitabın sonunda yer alıyor. Bu değerli ve her kitaplıkla yer alması gereken çalışma, 8 yaş ve üzeri için.  

Fokur Fokur Muhteşem Büyükanne Yemek Yarışması / Tracey Corderoy-Joe Berger (Çev. Emili İlemre), Martı Yayıncılık, 126 sayfa

Fokur Fokur Muhteşem Büyükanne Yemek Yarışması / Tracey Corderoy-Joe Berger (Çev. Emili İlemre), Martı Yayıncılık, 126 sayfa

Daha önce böyle bir büyükanne görmediniz, duymadınız! Torunu Pandora gibi cadı olan bu komik büyükanne, bir gün televizyonda gördüğü bir yemek yarışmasına katılmaya karar veriyor. Tabii ki torunuyla birlikte… Acaba bu süreçte onları hangi maceralar bekliyor olabilir?  Yoksa yine başını belaya mı sokacak? Sihir yapmadan bu yarışmada başarılı olmaları mümkün mü? Tüm bu soruların ve daha fazlasının cevabı için kitabın eğlenceli çizimlerle dolu renkli sayfaları arasında dolaşmak yeterli.  

Renkler / Patrick George, MEAV Yayıncılık, 52 sayfa

Renkler / Patrick George, MEAV Yayıncılık, 52 sayfa

Patrick George’un daha önce yine MEAV Yayıncılık’tan çıkan üç kitabını bilenler, bu kitabın esprisini de tahmin edecektir. Patrick George, şeffaf sayfaları çevirmemizi teşvik eden görsel oyunlarıyla bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor. Soldan sağa çevrilen sayfayla görsel tamamen değişiyor ve çocukların karşısına yepyeni bir resim çıkıyor. Bu kitap, yeni renk keşifleri yapmaları için daha çok 2 yaş civarı çocuklar için uygun. Ancak ilgi alanları ve gelişim süreçlerindeki farklılıklar göz önüne alındığında, yaş grubu değişiklik gösterebilir.  

 Şehrin Göbeğini Bulamıyorum / Sema Aslan, İletişim Yayınları, 64 sayfa

Şehrin Göbeğini Bulamıyorum / Sema Aslan, İletişim Yayınları, 64 sayfa

Kahramanımız Mercan, annesiyle birlikte şehirde yaşıyor. Sadece şehirde de değil, şehrin göbeğinde… Göbek kelimesi ona o kadar eğlenceli geliyor ki ilk duyduğunda, şehrin göbeğinde oturduklarını öğrendiği gün sokaklarda gezip göbek aramaya başlıyor ama bulamıyor. Üstelik köşe binada yaşadıkları söylenirken, apartmanlarına bakıyor ve bir köşe göremiyor. Bu dil ne acayip şey? İnsanlar aslında bir şey söylerken başka bir şey mi söylemek istiyor? Bir çocuğun göz hizasına inip, yanlış anlamalar üzerine harika bir hikaye okuyabiliriz. 9 yaş ve üzeri için.