Aynı anda yenmemesi gereken 6 yiyecek

Balığın yanında yoğurt yenir mi? Etin yanında karbonhidrat tüketilir mi? Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabını gerek kulak aşinalığından gerekse okuduğumuz kaynaklardan biliyoruz. Peki ya şimdi öğreneceğiniz bu 6 ikiliyi aynı anda tükettiğiniz takdirde sağlığınızı riske attığınızı biliyor musunuz?

29 Eylül 2017, Cuma 15:02
A A

Gün içerisinde tükettiğiniz besinlere ne kadar dikkat ediyorsunuz? Ya da hangileri sağlığınız açısından zararlı hangisi değil biliyor musunuz? Şimdi öğreneceğiniz yemek kombinlerinin sindirim sisteminize zarar verdiği hatta bazı yiyeceklerin sizi hasta edebileceği belirtiliyor… İşte Brightside’ın bir araya getirdiği aynı anda yendiğinde sağlığınızı tehlikeye attığı öne sürülen yemekler…  

Peynirli tost- sandviç ve kahve

Peynirli tost- sandviç ve kahve

Hızlı bir kahvaltı veya ara öğün için pratik bir çözümdür. Peynirli bir sandviçle kahve tercih ediyorsanız, peynirin sağlıklı özelliklerine elveda demiş oluyorsunuz. Peynirli sandviçleri seviyorsanız, en azından kahveyi çayla değiştirmeyi deneyin.

Salatalık ve domates

Salatalık ve domates

Şaşırdınız değil mi? En popüler kombinasyonlardan birisi olan salatalık ve domates ikilisi... Yapılan araştırmalar, bu 2 sebzeyi birleştirmenin vücudunuzun biyokimyasal yollarını bozabileceğini gösteriyor. Birlikte tüketildiği zaman şişkinliğe neden olabilen bu iki sebze bir araya geldiği zaman içerdikleri vitaminleri  düzgün şekilde sindirmenize engel oluyor. Domates ve salatalığı ayrı ayrı tüketin. Her iki sebzeyi de yeşilliklerle kombin etmeyi tercih edin.

Patates ve et

Patates ve et

En çok tercih edilen bu kombinden de uzak durmanız gerekiyor. Patateslerde bulunan nişasta ette bulunan proteinlerle bir araya geldiğinde midenizde sıkışma yaparlar ve mide ekşimesi, sızlama, gaz ve diğerleri gibi rahatsızlıklara neden olabilirler. Et yemeklerine kombin olarak,brokoli, karnabahar, yeşil fasulye veya kabak gibi sebzeleri seçebilirsiniz.

Makarna ve et

Makarna ve et

Yukarıda anlattığımız mantığın aynısı bu kombinasyon içinde geçerli. Makarnayı etten ayrı tüketmeye özen gösterin. Kombin önerisi olarak, et içermeyen soslar tercih etmeye özen gösterin.

Bira ve fıstık

Bira ve fıstık

En popüler kombinasyonlarından biridir. Genelde insanlar bira içerken tuzlu fıstık yemeyi sever. Bu ikili bir araya geldiğindede hidrasyona yol açarlar. (İnsan bedenin aşırı derecede sıvı kaybetmesine verilen isimdir.) Alkol alırken su kaybını önlemek için, su veya maden suyu tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Süt ve muz

Süt ve muz

En çok tükettiğimiz ikililer arasında olan süt ve muz birlikteliğinin de vücudumuza zararı var. Bir arada tüketildikleri zaman, vücuttan kolay atılmazlar ve sindirim sistemini yavaşlatırlar