Ayşe Begüm Onbaşı İtalya’da Avrupa’nın zirvesine çıktı

Genç yaşına rağmen yakaladığı başarılarla adını duyuran Red Bull sporcusu Ayşe Begüm Onbaşı, dünya şampiyonluğunun ardından şimdi de Avrupa Şampiyonu oldu. İtalya’nın Ancona şehrinde düzenlenen organizasyonda küçükler kategorisinde ter döken Ayşe Begüm, 21 bin 150 puan elde etti ve tek kadınlarda zirvede yer aldı.

24 Eylül 2017, Pazar 16:14
A A

Red Bull sporcusu Ayşe Begüm Onbaşı, Mehmet Ercoş ve Deniz Şahin ile birlikte sezonun önemli turnuvalarından biri olan Avrupa Aerobik Jimnastik Şampiyonası’nda mücadele etti.

İtalya’nın Ancona şehrindeki turnuvada iyi bir performans gösteren Onbaşı, önce tek kadınlarda ardından da trioda Mehmet Ercoş ve Deniz Şahin ile birlikte milli takıma altın madalya kazandırdı.  

Ayşe Begüm Onbaşı, ayrıca çiftlerde de Mehmet Ercoş ile birlikte ikinci sırada yer aldı.  

Böylece Ayşe Begüm katıldığı kategorilerde 2 altın bir gümüş kazanmış oldu.

22 ülkenin  yer aldığı şampiyonada Türkiye Milli Takımı, juniorda da yarışan 19 ülkeden biri oldu. Ayşe Begüm Onbaşı da daha önce kazandığı dünya şampiyonluğunun yanına Avrupa altın madalyasını da ekledi.

Ayşe Begüm, finalde mindere ilk çıkan isimdi. Harika bir performans gösterip rakiplerini beklemeye koyulan genç sporcu, 21 bin 150 puanla zirveye çıktı. İkinci sırada ise Rus Daria Tikhonova yer aldı. Üçüncülüğü de bir başka Rus sporcu Ekaterina Gridina kaptı.  

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Ayşe Begüm Onbaşı'yı resmi sosyal medya hesabından tebrik etti.

AYŞE BEGÜM ONBAŞI KİMDİR?

AYŞE BEGÜM ONBAŞI KİMDİR?

2001 yılında Manisa’nın Akhisar ilçesinde dünyaya gelen Ayşe Begüm Onbaşı, sporla henüz 3 yaşındayken tanıştı. 

O günlerde Akhisar’da bale eğitimi alan başarılı sporcu, İspanyol bale öğretmeninin dikkatini çekmesiyle birlikte, jimnastiğe yöneldi.

Sporcu bir aileden gelen Ayşe Begüm, haftanın 5 günü evinden yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki antrenman salonuna giderek sporunu geliştirip, zaman içinde dünya çapında bir jimnastikçiye dönüştü.

Spor kariyerinin yanı sıra Akhisar Anadolu Lisesi’nde öğrenimini sürdüren genç jimnastikçi, 11 yaşından bu yana milli formayı taşıyor

AYŞE BEGÜM ONBAŞI’NIN BAŞARILARI

AYŞE BEGÜM ONBAŞI’NIN BAŞARILARI

2015'te Meksika'da gerçekleşen Dünya Şampiyonası’nda 12 - 14 yaş grubunda mücadele veren başarılı sporcu, burada dünya üçüncüsü oldu. 2016’da Güney Kore’de düzenlenen Aerobik jimnastik Dünya Şampiyonası'nda ise 15 - 17 yaş grubunda altın madalyayla ülkemize dönerek, yeteneklerinin ve çalışmalarının karşılığını almayı başardı.

Son olarak da hem İspanya’daki Akdeniz Gençler Şampiyonası’ndan hem de Portekiz’de bir uluslararası turnuvadan üç altın madalya ile döndü.

Dünya Şampiyonaları dışında yurtiçinde ve yurtdışında katıldığı etkinliklerde 60’ın üzerinde madalya sahibi olan Ayşe Begüm, ülkemizin en çok gelecek vadeden sporcuları arasında yer alıyor.