Aytaç Durak'ın evinde arama

Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak ile Belediye Meclis Başkan Vekili Mustafa Tuncel'in evlerinde polis ekipleri arama yaptı

21 Haziran 2011, Salı 08:13
A A

İçişleri Bakanlığı tarafından 15 ay önce görevinden alınan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ile Belediye Meclisi 1'inci Başkan Vekili Mustafa Tuncel'in evlerinde polis arama yaptı.

İçişleri Bakanı Osman Güneş, Adana’da yürütülen operasyonda, bakanlıkça görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak’ın da içinde bulunduğu 17 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Mustafa Tuncel'in de gözaltına alındığı, Durak'ın evindeki aramanın ise devam ettiği öğrenildi.

Görevden alındıktan sonra hakkında bir çok dava açılan Aytaç Durak'ın Atatürk Caddesi Metro Sokağı'ndaki evinin önünde saat 07.00'den itibaren bir polis ekibi önlem aldı, ardından da bir ekip eve girdi. DHA'nın telefonla görüştüğü Durak, "Gelip aramaya başladılar, ne aradıklarını bilmiyorum" dedi.

Aytaç Durak: Benimle uğraşanlar, siyaseten mevta oldu

KASET DİNLETMİŞTİ

Aytaç Durak, bazı meclis üyelerinin rüşvet aldığı iddia edilen bir kaseti Belediye Meclisi toplanısında dinletmiş, bu kasette kendisinin de 20 yıllık siyaset arkadaşı Mustafa Tuncel suçlanmıştı. Mustafa Tuncel de Durak'a suçlamalarda bulunurken, İçişleri Bakanlığı 'soruşturmanın selameti' gerekçesiyle Aytaç Durak'ı görevden almıştı.

Her ikisi de MHP'den seçilen Durak ve Tuncel, Devlet Bahçeli'nin isteği üzerine partiden istifa etmişti.

Bugüne kadar 80 dolayında müfettişin hakkında inceleme yaptığı Aytaç Durak hakkında bazı davalar açıldı, bazı müfettiş raporları da savcılığa intikal ettirildi. Son operasyonun hangi gelişmelerle ilgili olduğu ise henüz açıklanmadı.

Aytaç Durak'a karşı suçlamalarda bulunan Adana Büyükşehir Belediye Meclisi 1'inci Başkan Vekili Mustafa Tuncel, sık sık Başkan Aytaç Durak'ı hapse göndereceğini dile getirmiş, "Benim de bir suç ortaklığım varsa birlikte gireriz" demişti.

Aytaç Durak, Adana'da farklı partilerden olmak üzere 5 kez Belediye Başkanı seçilmişti.

Aytaç Durak'ın avukatı Necil Topuz, aramanın başlamasından kısa süre sonra gelerek aramayı yapan ekip ile görüşüp, polisteki bazı evrakları inceledi. Topuz, arama gerekçesini anlamaya çalıştıklarını söyledi.

Gürselpaşa Mahallesi'ndeki Şenbayrak Sitesi'nde oturan Mustafa Tuncel'in sabah saatlerinde evine gelen ekipler, yaklaşık 2 saat süren arama yaptı. Aramanın ardından gözaltına alınan Mustafa Tuncel, sağlık kontrolünden geçirildi. Tuncel, Reşatbey Mahallesi'ndeki Adli Tıp Birimi'nde yapılan sağlık kontrolü sonrasında, Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

Yüzünün asık olduğu gözlenen Mustafa Tuncel neden gözaltına alındığı hakkında açıklama yapmadı. Israrlı sorular karşısında, "Ne için mi alındım? Biz Türk vatandaşı değil miyiz, her Türk vatandaşı alınabilir, sorgulanır bırakılır" açıklamasını yaptı.

İlk halkada, aralarında Mustafa Tuncel, Ahmet Çakır, Orhan Alagöz eski Adana milletvekilinin kardeşinin de bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı.

ADANA, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;