Azmetti, kazandı...

25 kilo alınca, çok istediği Galatasaray'ın engelliler takımına çağrıldı

27 Ekim 2009, Salı 10:25
A A

Sivas'ta amatör olarak basketbol oynayan, ancak boyu ile kilosu orantısız olduğu için büyük basketbol kulüplerine kabul edilmeyen 2 metre 16 santim boyundaki Ömer Gürkan, vücudunu geliştirmek için başladığı çalışmalar sonucunda 25 kilo alınca, hayalindeki takım olan Galatasaray’dan görüşme teklifi geldi. 

Normal olarak yürüyebilen Ömer Gürkan, ayak bileğinde sakatlık ve her iki ayağının başparmakları kesik olduğu için  Galatasaray Bedensel Engelliler Spor Kulübüne kabul edildi. Galatasarayda oynama hayalini tekerlekli sandalye üzerinde de olsa gerçekleştireceği için mutlu olduğunu söyleyen 22 yaşındaki Ömer Gürkan, “Gurur duyuyorum. En büyük aşkıma kavuşmak üzereyim” dedi.

HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Kentte yılardır amatör kulüplerde basketbol oynayan Ömer Gürkan'ın Galatasaray takımında oynama hayali, yaptığı birçok başvuruya rağmen, ‘kilosuyla boyunun orantısız olduğu’ gerekçesi ile geri çevrildi. Gürkan bunun üzerine aylarca spor salonuna giderek vücudunu geliştirdi ve 25 kilo alarak 90 kiloya ulaştı. Bunun üzerine Galatasaray’dan kendisine görüşme teklifi geldi. Görüşmeye giden Gürkan’a ayak bileğindeki sakatlık ve her iki ayağının başparmaklarının kesik olması nedeniyle normal kulüpte oynayamayacağı, ancak tekerlekli sandalye üzerinde Galatasaray Bedensel Engelliler Spor Kulübünde oynayabileceği söylendi. 

Bu teklifi kabul eden Gürkan, daha sonra yeniden çağırıldı ve sandalye üzerinde çalışmalar yaptırıldı. Yabancı doktorların gözetiminde gerçekleşen puanlamada da iyi puan alan Gürkan’a bedensel engelliler kulübünde oynama şansı doğdu. İlerleyen günlerde Galatasaray Bedensel Engelliler Spor Kulübü ile sözleşme imzalamak üzere İstanbul’a gidecek olan Gürkan, tekerlekli sandalye üzererinde de olsa hayalini gerçekleştireceği için çok mutlu olduğunu söyledi. 

‘NEYE NİYET NEYE KISMET’
En büyük hayalinin gerçekleşmek üzere olduğunu belirten Ömer Gürkan, duygularını şöyle dile getirdi:

“Ben aslında Galatasaray’ın normal basketbol takımında oynamak için başvurmuştum. Ancak ayak başparmaklarımın uçları kesik olduğu ve ayak bileğimde bir sakatlık olduğu için, Galatasaray Bedensel Engelliler Spor Kulubü'nde oynayabileceğimi söylediler. Bunun için beni tekerlekli sandalye ile çalışmalara çağırdılar. Bende gittim ve bir süre tekerlekli sandalye üzerinde basketbol çalışmalarımı yaptım. Çalışmalarımı gördüler. Daha sonra yabancı doktorların da gözetiminde puanlamaya katıldım. İyi bir puan aldım. Galatasaray Bedensel Engelliler Spor kulübünde oynamak içinde yarın sözleşme imzalamak üzere İstanbul’a gidiyorum. Galatasarayda basketbol oynamak benim en büyük hayalimdi. Normal basketbol için çaba gösterdim. Ancak neye niyet neye kısmet. Çalıştım azmettim. Sandalye üzerindede olsa  gönül verdiğim takıma gideceğim. Sözleşme imzaladıktan sonra bir süre çalışıp tecrübe kazanandıktan sonra ligde oynayacağım.”

‘SEVDİĞİMLE BULUŞTUM’
Tekerlekli sandalye üzerinde olmanın kendisini üzmeyeceğini belirten Gürkan, “Tekerlekli sandalyede oynamak kimseyi mutlu etmez ama bu Galatasaray olunca işler değişiyor. Gönül ferman dinlemiyor. Nasılki bir insan sevdiğine kavuşabilmek için çaba gösterir. Ben de sevdiğimle şu an buluşmuş vaziyetteyim. Çok az kaldı. Aşkımı doya doya yaşayacağım” dedi. 

Galatasarayda oynayacak olmanın kendisini gurulandırdığını söyleyen Gürkan, tekerlekli sandalyeye alışmak için çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;