Baba Ayvalıtaş mahkemede fenalık geçirdi

Mehmet Ayvalıtaş davasında altıncı duruşma İstanbul Kartal'daki Anadolu Adliyesi 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor. Polis mahkeme önünde bekleyenlere saldırdı. Mahkeme salonu girişinde, polisle aile arasındaki arbedede Ali Ayvalıtaş fenalık geçirdi

25 Mart 2015, Çarşamba 11:11
A A

Gezi Parkı eylemlerine destek amaçlı Ümraniye'de gerçekleşen yürüyüş sırasında 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş'ın bir aracın çarpması sonucu ölümüyle ilgili görülecek dava öncesi adliye koridorları karıştı. Adliye dışındaki gruplara biber gazı ve TOMA' dan sıkılan tazyikli su ile müdahale edildi. Adliye içinde de banklarla oluşturulan bariyerleri geçemeyen aile ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı. Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş yere düştü.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşma öncesi mahkeme salonunun bulunduğu -4. katta geniş güvenlik önlemleri alındı. Duruşmanın görüleceği koridora çok sayıda özel güvenlik ve çevik kuvvet ekip ekibi yerleştirildi. Öte yandan adliye bahçesinde de çevik kuvvetin aldığı yoğun  güvenlik önlemi vardı.

'HEM OĞLUMU HEM EŞİMİ ALDINIZ'

Adliye koridorunda bulunan davanın müştekileri, Mehmet Ayvalıtaş'ın ailesi, duruşma salonuna doğru ilerlemek istedi. Güvenlik görevlileri ise duruşmanın başlamamış olmasını gerekçe göstererek aileyi bariyerlerden geçirerek koridora alamayacaklarını belirttiler. Adliyedeki banklarla oluşturulan bariyerleri geçemeyen aile ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı. Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş yere düştü.

Ali Ayvalıtaş "Hem oğlumu aldınız, hem eşimi aldınız. Şimdi de beni dövüyorsunuz. Kime sığınacağız? Size güvenmiyorum. Kalp ameliyatı geçirirken beni dövdünüz. Ben duramıyorum. Duruşmanın ertelenmesini talep ediyorum" dedi. Ali Ayvalıtaş fenalaştığı için duruşma salonunu terk etti.

ADLİYE DIŞINDA MÜDAHALE

Adliye bahçesinden adliye içine girmek isteyen yaklaşık 20 kişilik gruba ise biber gazı ve TOMA'dan sıkılan tazyikli su ile müdahale edildi. Grup, adliye bahçesinden uzaklaştırıldı.

Cem TURSUN-Arzu KAYA/İSTANBUL (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;