Babacan'a göre işsizlik artışı 'mevsimsel'

Babacan: Her yıl, kış aylarına girerken işsizlik mevsimsel nedenlerden dolayı zaten yüksek çıkar

Babacan'a göre işsizlik artışı 'mevsimsel'

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ankara Sanayi Odası (ASO) meclis toplantısında yaptığı konuşmada, ülkelerin ekonomik güçlenmesinde, istikrar, güven ve öngörülebilirliğin önemine dikkat çekerek, siyasi istikrarın da güçlü bir demokrasi ve hukuk devleti ile sağlandığını ifade etti. Konuşmasında işsizlik sorununa da değinen Babacan, son dönemde gerçekleşen işsizlik rakamlarının mevsimsel etkilerden kaynaklandığını kaydetti.

Türkiye'nin, siyasi çalkantıların, belirsizliklerin olduğu dönemlerde daha düşük bir oranda büyüdüğünü belirten Babacan, bu dönemlerde, yatırımcıların da Türkiye'ye yatırım yapmaktan kaçındıklarını kaydetti. Ali Babacan, e-muhtıra döneminde, uluslararası doğrudan yatırımların da olumsuz etkilendiğini söyledi.

'KIŞ AYLARINDA YÜKSEK ÇIKAR'

"Demokratik ülke öngörülebilir ülkedir" diyen Babacan, gerçek anlamda demokrasinin olmadığı ülkelerde belirsizliğin olduğunu, demokratik ülkelerde ise her şeyin net ve şeffaf olduğunu vurguladı. Ekonomik reformların yanısıra, siyasi reformlara da önem verdiklerinin altını çizen Babacan, Türkiye'de demokrasinin güçlenmesinin, ekonomik başarının da temeli olduğunu ifade etti.

Konuşmasında işsizlik sorununa da değinen Babacan, Ağustos ayında açıklanan işsizlik rakamlarının mevsimsel etkilerden kaynaklandığını söyledi ve "her yıl, kış aylarına girerken işsizlik, mevsimsel nedenlerden dolayı zaten yüksek çıkar," dedi. 

Türkiye'deki gerçek işsizlik oranının, mevsimsel etkilerden arındırılarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Babacan, toparlanmanın başladığı bu süreçte, hem ekonomik büyüme, hem de işsizlik açısından en kötünün sona erdiğini de vurguladı. Babacan, "işsizlik oranındaki toparlanma yavaş da olsa başlamıştır," dedi ve dünyanın kırılgan bir toparlanma dönemine girdiğini, istihdamın, toparlanmayı en geriden takip edeceğini ifade etti.

DHA