Babacan'dan IMF ile anlaşma sinyali

Türkiye'nin en fazla büyüyen ekonomiler arasında liste başında olacağını söyleyen Ali Babacan, IMF ile anlaşma durumunda Türkiye'nin büyüme hızının daha fazla artacağını söyledi

25 Ekim 2009, Pazar 05:00
A A

IMF kaynağı tetikler
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin daha fazla büyümesi için IMF’den gelecek olan kaynağın tetikleyici etki yaratacağını belirterek, IMF’ye kapı araladı.

Babacan, “IMF ile bir anlaşma yapar, bunlardan ilave bir kaynak kullanırsak bu Türkiye’nin büyüme hızını olumlu etkileyecektir. Genel olarak risk primini de bir miktar daha aşağıya çekecektir. Bugün için olmazsa olmaz diyeceğimiz noktada değiliz” dedi.

Anlaşma şart da değil
IMF ile teknik müzakerelerin devam ettiğini belirten Babacan “Orta Vadeli Program zemininde bir stand-by anlaşması yapılması mümkün. Eğer bu gayretimizle IMF ile yapacağımız bir anlaşma bize yardım edecekse, bizi destekleyecekse, bu anlaşmanın Türkiye için iyi olacağını düşünüyoruz. Ama dediğim gibi, şart değildir. Olmazsa olmaz noktasında değildir. Ancak yaparsak daha da iyi olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Türkiye hızlı büyüyecek
Yılın ilk üç ayındaki küçülmenin yüzde 14, ikinci üç ayda yüzde 7 olduğunu anımsatan Babacan, üçüncü üç ayda belki eksi 3 veya 4 arası bir rakamın görüleceğini anlattı.

Dördüncü üç alda artıya dönme ihtimalinin yüksek göründüğünü kaydeden Babacan şöyle konuştu: “Türkiye gelecek yıl Avrupa’da en hızlı büyüyen ülke olacak. 2010 sonu geldiğinde büyüme rakamlarına baktığımızda, Türkiye ya birinci ya ikinci sırada olacak.”

Vergi artışı olmayacak
Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi ve KDV oranlarında bir artış olmayacağını dile getiren Ali Babacan, “Gelecek yıl olası bütçe açığı öngörümüz yaklaşık 50 milyar liradır.

Ama bu, zaten piyasaların öngördüğünden daha az bir açıktır ve zaten herkes hesabını, kitabını yaparken bir miktar açık olacağını ve bunun da borçlanmayla karşılanacağını zaten biliyordu” diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;