Babalar Günü'nde zincirli eylem

9 yıldır göremediği çocuğuna sesini duyurabilmek için kendisini zincirle Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nin girişindeki Cevat Şakir Kabaağaçlı heykeline bağladı

Babalar Günü'nde zincirli eylem

Bodrum ilçesinde oturan tekne yapım ustası 45 yaşındaki Mustafa Yılmaz, 9 yıl önce boşandığı eşi Özlem Sofuoğlu’nun, henüz 11 aylıkken kızı Aylin Yılmaz’ı Amerika’ya kaçırdığını ve bir daha göremediğini iddia etti.

Yılmaz, Bodrum’da bugüne kadarki Kardak kayalıklarına çıkma, Kaymakamlık önünde tabutun içine girme, Karaada Feneri’ne çıkma, Atatürk Heykeli’ne kendisini zincirle bağlama gibi yaptığı çok sayıdaki eyleme bir yenisini daha ekledi.

Bugün öğle saatlerinde Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi girişindeki Cevat Şakir Kabaağaçlı heykeline kendini zincirle bağlayan Yılmaz, yaklaşık bir saat eylem yaptı. Zincirin bir ucunu beline diğer ucunu da heykele asma kilit ile bağlayan Yılmaz, elinde "Kızım nerede, my daughter needs me" yazılı, üzerinde kızı ve eşinin 2003 yılında çekilmiş fotoğraflarının bulunduğu döviz açtı. Yılmaz’a yerli ve yabancı turistler de büyük ilgi gösterdi. Bazı turistler Yılmaz’ın yanına gelip, kızıyla ilgili bilgi almaya çalıştı. Bazıları ise, eylem yapan Yılmaz’ın bol bol fotoğrafını çekti.

Slogan atmadan sessizce eylemini gerçekleştiren Yılmaz, "9 yıldan bu yana kızımı arıyorum. Yaptığım yasal müracaatlar sonucunda da kızıma ulaşamadım. Hayatta olduğundan endişe ediyorum. Annesinin yanında olduğunu düşünüyorum ama zor durumda olduğunu hissediyorum. Sağlıklı, iyi olsaydı bana ulaşırdı, çünkü artık 9 yaşında, ondan ayrıldığımda 11 aylıktı. Bugün Babalar Günü, belki bugün sesimi duyar. Mahkemenin verdiği yasal haklarıma, eski eşimin de uymasını istiyorum. Kendisine de böyle bir davranışı yakıştıramadım. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi önünde de, böyle bir eylem yaparak kızıma sesimi duyurmak istiyorum. Profesyonel internet kullanıcılarının yardımları ile kızımı bulmayı ümit ediyorum" dedi.

Yaklaşık bir saat süren eylem, olay yerine polisin gelmesiyle son buldu. Demir makası ile asma kilidi kesen polis, Yılmaz’ı Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. İfadesi alınan Yılmaz daha sonra serbest bırakıldı. Yılmaz’a Kabahatler Kanunu gereğince ceza uygulanacağı öğerenildi.

Nilüfer KANDIRMIŞ/BODRUM (Muğla), (DHA)