Babaları okutacak

POSTA'nın 'Bize Emanetler' başlığıyla manşet yaptığı Zeliha ile Güneş büyüdü ve şehit babalarının adını taşıyan okula başladı

25 Eylül 2009, Cuma 10:15
A A

TÜRKİYE SAHİPLENMİŞTİ 
Şırnak’ın Gabar Dağı’nda 7 Ekim 2007’te PKK’lı teröristlerin saldırısı sonucu 12 Mehmetçik şehit olmuştu. Şehitlerden biri de Şanlıurfalı Piyade Onbaşı Kasım Aksoy’du. Şehit onbaşının cenaze töreninde küçük kızları Güneş ve Zeliha’nın yalın ayaklı, yırtık çoraplı hali tüm Türkiye’yi ağlatmıştı. Güneş’in adı Kuzey Irak’a yapılan kara harekatına verilmişti. Türk halkı da şehidin emanetlerine sahip çıkmış, aileye bir ev alınmış, çocukların ihtiyaçları karşılanmıştı. 

OKUL GEÇEN YIL YAPTIRILDI 
Şanlıurfa’nın Beşat Köyü’nde oturan Güneş ile Zeliha dün ana sınıfına başladı. Kızlar, sabah heyecanla önlüklerini giyip, çantalarını takıp önce şehit babalarının mezarına gitti. Babalarını ziyaret eden kızlar daha sonra amcaları Ömer Aksoy ile okuldaydı. Zeliha ve Güneş’in gittikleri okul köylerine geçen yıl yaptırılmış ve şehit babalarının adı verilmişti. Kasım Aksoy şehit olmasaydı belki köye bu okul yapılmayacaktı. 

ÖNCE MEZARA SONRA OKULA 
Güneş ve Zeliha şehit babalarının mezarı başında önce dua etti. Sonra da mezar taşını öperek babalarıyla vedalaşıp okula gitti. Amcaları Ömer Aksoy, “Çocuklar sabah kalkınca ‘Önce babamıza sonra okula gitmek istiyoruz’ dediler. Ben de ağabeyimin kızlarını okul kıyafetleriyle görmesini istedim. En büyük arzusu çocuklarını çok iyi okutmaktı. ‘Ben okuyamadım, onlar okusun’ derdi. Ağabeyimin dileğini hep beraber gerçekleştireceğiz” dedi.

Hasan KIRMIZITAŞ-Ömer PINAR/DHA 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;