Babasına nasıl öleceğini anlatmış

Siyanür içerek yaşamına son veren Özgür Akbulut, babasına ölüm yöntemini anlatmış

28 Haziran 2011, Salı 15:43
A A

İzmir Konak’ta dün siyanür içerek yaşamına son veren ODTÜ Kimya Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Özgür Akbulut’un psikiyatri tedavisi gördüğü için öğrenimine ara vermek zorunda kaldığı, "Bilim adamı olamayacaksam yaşamamın anlamı yok" diyerek babası Mehmet Akbulut’a siyanürle intihar edeceğini söylediği ortaya çıktı.

Dün saat 14.30 sıralarında Konak Bahribaba otobüs duraklarında, ODTÜ Eğitim Fakültesi Kimya Öğretmenliği Bölümü hazırlık sınıfı öğrencisi 20 yaşındaki Özgür Akbulut, Kemeraltı Çarşısı’ndan aldığı sodyum karıştırılmış siyanürü, onlarca kişinin gözleri önünde içti. Bir süre sonra fenalaşan Akbulut, kaldırıldığı Atatürk Devlet Hastanesi’nde doktorların çabalarına rağmen hayatını kaybetti. Savcının inceleyip Adli Tıp Kurumu’na gönderdiği Özgür Akbulut’un otopsisinde ilk belirlemelere göre de siyanürle intihar ettiği kesinlik kazandı.

ÖLÜM YÖNTEMİNİ BABASINA ANLATMIŞ

İlginç bir yöntemle canına kıyan Özgür Akbulut’un babasının anlattıkları ise ölüme götüren süreci de ortaya çıkardı. Antalya Yusuf Ziya Öner Fen Lisesi’nin 2’nci sınıfındayken psikolojik rahatsızlığı ortaya çıkan Akbulut, bir yıl ara verdiği eğitimini geçen yıl tamamladıktan sonra üniversite sınavlarına girdi. Orta öğretim puanı da yüksek olan Özgür, sınavdan aldığı yüksek puanla ÖDTÜ’teki bölüme girmeye hak kazandı. Sık sık bilim adamı olmak istediğini söyleyen Akbulut, bu başarısının ardından büyük bir sevinçle kaydını yaptırdı. Ancak rahatsızlığı peşini bırakmayan Özgür Akbulut, hazırlık sınıfının ilk dönemine devam ettikten sonra geçen Şubat ayında de bir kez daha eğitimini yarım bırakmak zorunda kaldı.

SON İŞYERİNDEN ALMIŞ

Gördüğü psikiyatrik tedaviler sonrasında ’Akut geçici psikolojik rahatsızlık ve şizoaffektif bozukluk’ tanısı konulan Akbulut, son bir aydır da İzmir’de yaşayan babası Mehmet Akbulut’a intihar yöntemini anlatmaya başladı. Oğlunun kendisine sık sık "Siyanürle 20 dakikada ağrısız, kesin ölümün yolunu buldum" diyerek intihar yöntemini anlattığını söyleyen emekli işçi Mehmet Akbulut, şunları söyledi: "Kendisi iki kez hastaneye yattı, birçok kez de intihar girişiminde bulundu. Her seferinde ilaç içtiği için kurtardık. Küçüklükten beri ’Bilim adamı olamayacaksam yaşamanın anlamı yok’ diyordu. Çok zekiydi ve bu hayali için yaşıyordu. Ancak hastalığı buna izin vermedi. Son olarak üniversite eğitimi de aksayınca bana intihar edeceğini söyledi. Kendisiyle konuştuğumda bana ’Yaşamak istemiyorum, benimle uğraşma, arkamdan da üzülme’ diyordu. Sürekli takip ettim. Bana ’20 dakikada acısız ve kesin ölümün yöntemini buldum’ dedi. Bunu siyanürle gerçekleştireceğini ancak, üç yere gittiğini almayı başaramadığını, son bir yer kaldığını burada şansını deneyeceğini söylüyordu. Demek ki o siyanürü aldı ve canına kıydı. Ben daha önceki işyerlerinde olduğu gibi alamayacağını düşündüm ama onların aksine siyanürü, son işyerinden almış. Bunun nasıl olduğuna inanamıyorum. Bunun hukuksal anlamda da takipçisi olacağım. En azından başkaları can vermesin."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;