'Bacağımı göstermemek gibi bir derdim yok'

Geçirdiği kaza sonucu protez kol ve bacak takmak zorunda kalan, Meclis'e ise iç tüzük gereği etekle gelen CHP İstanbul Milletvekili Pavey açıklama yaptı

30 Haziran 2011, Perşembe 08:42
A A

TBMM'nin açılış gününde dikkat çeken isimlerden biri de CHP'nin İstanbul Milletvekili Şafak Pavey olmuştu. Geçirdiği kaza sonucu protez kol ve bacak takmak zorunda kalan Pavey, Meclis iç tüzüğü nedeniyle Genel Kurul salonuna etekle gelmişti. Pavey'in etek giymesi, Meclis'te pantalon yasağının kalkması gerektiği tartışmalarını yeniden alevlendirmişti.

Dün partisinin grup toplantısı için Meclis'e gelen Pavey, gazetecilerin 'İç tüzük değişikliği talebiniz olur mu?' sorusuna şöyle yanıt verdi: "Hayır böyle bir talebim yok. Birleşmiş Milletler'deki görevim sırasında kot pantolon da giydim etek de. Bacağımı göstermemek gibi bir derdim yok" dedi.

'PROTEZ TAKTIRAMAYAN BİRİNİ GÖRÜRSEM ÜZÜLÜRÜM'

Pavey, bir televizyon kanalındaki söyleşisinde ise "Bacağımı göstermekten çekineceğim tek durum şu olabilir; karşımda bacağı olmayan, parası olmadığı için protez taktıramayan birini gördüğümde çekinirim, üzülürüm" demişti.    

Geçtiğimiz Nisan ayında üç parti temsilcileri pantolon yasağının kaldırılması için Meclis Başkanlığına teklif vermiş  ancak teklif kadük olmuştu.  

MECLİS İÇ TÜZÜK MADDE 56 – Başkanlık kürsüsünde Başkan, beyaz kelebek kıravat ve siyah yelek üstüne siyah fırak giyer. Görevli kâtip üyeler de, koyu renk elbise giyerler. Genel Kurul salonunda yer alan milletvekilleri, bakanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Teşkilatı memurları ve diğer kamu personeli ceket giymek ve kıravat takmak zorundadırlar. Bayanlar tayyör giyerler.  Görevlilerin kıyafeti Başkanlık Divanınca tespit edilir. 

HÜRRİYET

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;