Bahçeli: Görüşmemiz söz konusu değil

Bahçeli: Görüşmemiz söz konusu değil

12 Şubat 2010, Cuma 16:32
A A

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, faili meçhul saldırılarda ölenlerin ailelerinin girişimini, "Bu hak arayışının yalnızca dar bir çerçevede kalmış olmasını ve aynı siyasal görüşle sınırlı bulunmasını, gerideki yıllar içinde arkadaşlarını, aile üyelerini sayısız cinayetlere kurban vermiş olan MHP’nin mensuplarının yeterli bulması ve onay vermesi düşünülemez" diye değerlendirdi.

Bahçeli, "faili meçhul cinayetlerin soruşturulmasına" ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin geride kalan yıllar içinde "her meslek grubundan ve her sosyal kesimden çok sayıda vatandaşın ölümüyle sonuçlanan ve failleri bulunamayan cinayetlerin varlığının, ülkenin talihsiz bir vakıası" olduğunu belirtti.

MHP’nin, hangi düşünceye sahip olursa olsun, hangi nedenle gerçekleşirse gerçekleşsin hayatın kaybedilmesi gibi çok hassas bir konunun öneminin farkında olduğuna işaret eden Bahçeli, bugüne kadar failleri bulunamamış bazı cinayetlerin sağ-sol ayrımı gözetmeksizin her siyasi görüşe mensup insanları hedef aldığının da bilindiğini kaydetti.

"Geride kalan yıllar içinde yaşanan cinayetlerin önemli bir bölümünün de toplumca milliyetçi-ülkücü ve vatansever olarak bilinen aydın, yazar, öğrenci, siyasetçi ve bürokratları da kapsadığı bir gerçektir" görüşünü bildiren Bahçeli, çok sayıda insanın kaybıyla sonuçlan bu olayların faillerinin bugüne kadar yakalanamamış olmasının "mazur görülecek, göz ardı edilecek" bir husus olmadığını vurguladı.

Bu cinayetlerin nedenlerinin ve faillerinin meçhul kalmamasının, adaletin tecellisi açısından önemini vurgulayan Bahçeli, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
"Faillerin bulunmasının, devlet ve onun nezdinde emniyet ve adalet sistemine olan güveni sarsacağı da bir gerçektir. Ancak aynı zamanda yakınlarını cinayete kurban vermiş bazı aileler ve çevreler tarafından yıllardan beri sözde fail olarak suçlanan insanların ve siyasi görüşlerin de aklanmasına mutlaka ihtiyaç vardır.
Gerçeklerin ortaya çıkması, yıllardan beri maksatlı kampanyalarla hayali şüphe ve zan altında bırakma kampanyalarının da sona ermesini sağlayacaktır.
MHP, şayet karanlıkta kalan hususlar gerçekten ortaya çıkartılacaksa, cinayetlerin failleri adalet önünde hesap verecekse böylesi hak ve adalet arayışının yanında ve destekçisidir.
Bizim talep ve beklentimiz, faili meçhul kalmış cinayetlerin aydınlatılmasındaki çabaların bütün siyasi görüşlere ve bütün olaylara yönelmiş bir derinlikte ve kapsamda olmasıdır."

Devamı 2. sayfada...

"ANLAMI VE KARŞILIĞI OLMAYACAĞI ORTADA"

Geçen yıllar içinde işlenen cinayetlerle yakınlarını kaybeden bazı ailelerin, olay faillerinin bulunması ve karanlıkta kalan hususların aydınlatılması için konuyu son günlerde TBMM zeminine taşıdığını hatırlatan Bahçeli, bu konu hakkında MHP’nin kamuoyuyla paylaşacağı tespitleri şöyle açıkladı:

"Yakınlarını cinayetlere kurban vermiş olan ailelerden benzer siyasi görüşte olanların tek yanlı bir platform oluşturarak TBMM çatısı altında aradıkları ’hukuk talebi’ saygı duyulması gereken yaklaşımdır.

Ne var ki bu hak arayışının yalnızca dar bir çerçevede kalmış olmasını ve aynı siyasal görüşle sınırlı bulunmasını, gerideki yıllar içinde arkadaşlarını, aile üyelerini sayısız cinayetlere kurban vermiş olan MHP’nin mensuplarının yeterli bulması ve onay vermesi düşünülemez.
Geride kalan cinayetlerin gündeme getirildiği her yerde müşteki ailelerden bazılarının fail olarak Milliyetçi Hareketin mensuplarını ve milliyetçi-ülkücü camiayı hiçbir delile dayanmadan işaret ettikleri ve zımnen suçladıkları bilinmektedir. Bu itibarla, zaten hukukun tespit edemediği failleri kendilerine malum olan ve açıklayan bu ailelerin, samimiyetle gerçeği aradıkları konusu kuşkulu olduğu gibi, bu anlayışa sahip kişileri barındıranların oluşturduğu platformların TBMM Grubumuzla yapacağı görüşmelerin de bir anlamı ve karşılığı olmayacağı ortadadır.

Yıllardan beri olayları partimize ve partililerimize yıkmaya çaba harcayan, her ortamda partimizi hedef gösteren ve bu niyetlerini de devam ettirdiği gözlenen ön yargılı zihniyetlerin temsilcileri ile görüşmemiz söz konu değildir.

"TALEPLERİN MUHATABI TBMM DEĞİL, SİYASİ İKTİDAR"

Diğer partilerin söz konusu cinayetlerin faillerinin ortaya çıkartılması hususunda samimiyet beyan ettiklerinin ve konunun takipçisi olacaklarını söylediklerinin basına yansıdığını belirten Bahçeli, "O halde yapacakları ittifaklar ve çalışmalar karşısında MHP’nin bir engel teşkil etmeyeceğinin ve desteğimize ihtiyaç duyulmayacağının bilinmesinde yarar vardır. Bizim düşüncemiz, AKP, CHP ve BDP’nin el ele verip müşterek hareket ederek, ziyaret eden ailelere verdikleri sözleri yerine getirip gerçekleri bir an önce ortaya çıkartmalarıdır" dedi.

MHP açısından bu taleplerin öncelikli muhatabının TBMM değil, yürütme gücünü elinde bulunduran siyasi iktidar olduğunu vurgulayan Bahçeli, şöyle devam etti:

"Göreve çağrılması gereken de hükümettir ve faili meçhul olayları aydınlatma konusunda iddialı açıklamalar yapmışlardır. Başbakan Erdoğan’ın ’faili meçhulleri çözeceğini’, Başbakan Yardımcısı’nın ’Türkiye’de faili meçhul cinayet kalmadığını’, İçişleri Bakanı’nın ise ’faili meçhul cinayetleri aydınlatmada çok başarılı olduklarını’, ’biri dışında faili meçhul cinayetin kalmadığını, ’hükümetleri döneminde faili meçhul diye bir şey bırakmadıklarını’ ilan eden açıklamaları bilinmektedir. Böylesine başarılı bir sonuç elde edilmişse, karanlıkta kalan diğer olayların da bir an önce ortaya çıkartması, hükümetin görevi ve sorumluluğudur."

Hükümetin bütün çabalarına rağmen cinayetlerin aydınlatamaması halinde TBMM’nin devreye girerek hükümetin aşamadığı yasal konularda çalışmalar yapmasının çözüm yolu olabileceğini belirten Bahçeli, "Gerçeklerin ortaya çıkmasını, üzerinde yapılan karanlık kampanyaların, alçakça ithamların ve iftiraların son bulmasını isteyen, çok sayıda dava arkadaşını faili meçhul cinayetlere kurban vermiş olan MHP mensupları, hakkın, adaletin ve gerçeklerin yanında olmaya devam edecektir" değerlendirmesinde bulundu.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;