Bahçeli seçimi işaret etti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 2010 yılının sonbaharında erken seçime gidilebileceğini söyledi

Bahçeli seçimi işaret etti

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin Merkez Yönetim Kurulu toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklamada, 2009 yılının AK Parti hükümeti için "irade ve meşruiyetini tamamen kaybettiği bir yıl olduğunu" ileri sürdü.

Türkiye’nin 2010 yılının ilk günlerine "yalan, istismar, şantaj, kayırma, korku ve iftiralar üzerine şekillenen bir hükümet etme modeli" ile girdiğini savunan Bahçeli, "gelişmeleri öngöremeyen ve yönetemeyen siyasi çaresizliğin iktidara bütünüyle hakim olduğunu" belirtti.

"Vaatler ve umut tacirliğiyle yönetimini sürdürmeye çabalayan bu kadroların, ülkenin hiçbir sorununu çözemeyeceğini" iddia eden Bahçeli, şunları kaydetti:

7-K'LI TAHRİBAT ZİNCİRİ

"Toplumun her kesiminde yaşanan vahim gelişmeler Türkiye’nin AKP zihniyetini ve yönetimini daha fazla taşıyamayacağını işaret etmektedir. Yarınların da bu iktidarla daha iyi olacağına dair hiçbir emare ve ışık görünmemektedir.

Adalet ve Kalkınma Partisi ile geride kalan kayıp yılların özeti, artık bir AKP klasiği halini almış olan ’Kriz, Kargaşa, Kaos, Korku, Kutuplaşma, Kavga ve Karanlık’ dan oluşan ’7-K’lı tahribat zinciridir. Toplumun her yanını saran siyasi, sosyal, ahlaki ve ekonomik ’kriz’ hali giderek derinleşmektedir.

Devleti oluşturan kurumlar arasında derin bir yetki ve sorumluluk çatışması başlamış, erklerin birbirinin işlerine müdahale ettiği, birbirine güven duymadığı ’kargaşa’, idari sistemi zayıflatmıştır.

'KORKU' TOPLUMA HAKİM OLDU

Hükümetin dayatma, baskı ve zorlama ile demokratik ölçüleri aşan başına buyruk ve despot siyaseti kişilerde ve kurumlardaki güvensizliği tırmandırmış, temel hak ve özgürlüklerin ihlal edildiğine, gözlenildiğine, dinlenildiğine, izlenildiğine dair yaygın bir ’korku’, topluma hakim olmuştur. "

Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu ağır tabloyu daha fazla taşımasının imkanı kalmadığını savunan Bahçeli, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Siyasal, sosyal ve ekonomik gidişat, millet iradesinin tazeleneceği ’seçim sandığını’ işaret etmektedir. Bu itibarla, 2010 yılının ilk toplantısını yapan MHP Merkez Yönetim Kurulu, toplantı tarihi olan 7 Ocak 2010 tarihini AKP’nin yedi hüzmeli ampulünün ’7-K’sından kurtuluş günü’ olarak ilan etmiştir.

-"MHP BÜTÜN AĞIR SORUNLARI ÇÖZECEK TECRÜBEYE SAHİP"

Devlet Bahçeli, MHP’nin Türkiye’nin yaşadığı bütün ağır sorunları çözecek imkan ve tecrübeye sahip olduğunu, Türk milleti için ülkü edindikleri kalkınma ve yükselme mücadelesini, alınları ak, başları dik, yürekleri inançla dolu olarak mutlaka sonuçlandıracağını da sözlerine ekledi.

2