Bahçeli'den Alevi açılımı

MHP lideri Devlet Bahçeli, Alevi sorununa ilişkin 10 maddelik çözüm önerisinde bulundu

Bahçeli'den Alevi açılımı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup toplantısında konuştu.

Konuşmasına, ‘PKK açılımı’ diye tabir ettiği Kürt açılımını eleştirmeye devam ederek başlayan MHP lideri, girilen süreçte, Türkiye’nin, çok tehlikeli sonuçları olacak bir bunalım dönemine sokulduğunu iddia etti.

Bahçeli, AKP’yi, PKK’nın siyasi taleplerinin takipçiliğini yapan bir parti olarak niteledi ve bu partinin, ‘Türkiye’yi bölme partisi olduğunun’ şimdi daha iyi anlaşılmakta olduğunu savundu.

“BAŞBAKAN TERÖRE SOYUNMUŞTUR”

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın, ‘Bu liderler konuşurken çocuklarınızı televizyonların karşısından uzaklaştırın’ lafını da eleştiren Bahçeli, Başbakan’ı, teröre teslim olmak ve terörün bölücü emellerinin sözcülüğüne soyunmakla suçladı.

“WASHINGTON’DA YOL HARİTASI BELİRLENECEK”

“Başbakan Erdoğan, dış kaynaklı bu yıkım projesine göbeğinden bağlanmış olup, kendisine dayatılanları Türk milletine hazmettirmek için başlattığı bölme sürecini ilerletmek amacıyla her yola başvurmaktan çekinmeyen bir pervasızlık içine girmiştir,” diyen Bahçeli, Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde Washington’a yapacağı ziyarette de, sürdürülmekte olan açılım sürecinin bundan sonraki yol haritasının ayrıntılarının belirleneceğini öne sürdü.

“BAŞBAKAN İSYANCILARIN AVUKATLIĞINA SOYUNUYOR”

Başbakan Erdoğan’ı, Dersim, Çorum ve Kahramanmaraş katliamlarıyla ilgili olarak serf ettiği sözlerle ilgili olarak da eleştiren Bahçeli, Erdoğan’ı ‘Türkiye’de çıkan isyanların elebaşlarının avukatlığına soyunmakla’ suçladı.

“BAKANLAR KAFA KARIŞIKLIĞI İÇİNDE”

Erdoğan’ın, dönüşü olmayan bir yola girdiğini ve ‘çırpındıkça battığını’ ileri süren MHP lideri, söz konusu süreçte, Bakanların da kafa karışıklığı içinde olduğunu savundu ve buna örnek olarak, Güroymak’ın Kürtçe adının geri verilmesine ses çıkarmayan İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın, Tunceli’nin eski adının geri verilmesine itiraz etmesini gösterdi.

ALEVİ SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE 10 ÖNERİ

Grup konuşmasında Alevi sorununa da değinen Bahçeli, hükümeti, 7 yıllık iktidarları döneminde bu kesimin sorunlarıyla ilgili olarak adım atmamakla suçladı, başlatılan ‘Alevi çalıştaylarından’ somut bir sonuç alınamadığını savundu ve söz konusu sorunların, ‘sözde demokrasi paketlerinin içine katılmadan’, acilen halledilmesi için iktidara çağrıda bulundu.

Bahçeli, TBMM zemininde bu konunun çözülmesi teklifinde bulundu ve konu ile ilgili olarak 10 öneri sıraladı. MHP lideri, devlet desteğiyle bir Türkiye Alevilik Araştırmaları Merkezi kurulması, İlahiyat Fakülteleri’nde Tasavvuf Bölümü’nün açılması, din dersleri müfredatına Aleviliğin dahil edilmesi, Cemevi gerçeğinin kabul edilmesi ve buralara devlet yardımı yapılması gibi öneriler sıraladı.

3