Bahçeli'den Ermenistan eleştirisi

MHP lideri Devlet Bahçeli, Ermenistan'la ilgili protokolün TBMM'den geri çekilmesi gerektiğini söyledi

Bahçeli'den Ermenistan eleştirisi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli “Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin iki ülke arasında imzalanan Protokollere ilişkin kararı” ile ilgili yaptığı açıklamada; “Ermenistan Anayasa Mahkemesinin Türkiye-Ermenistan Protokollerin Anayasaya uygunluğu konusundaki kararı, söz konusu Protokollerin Ermenistan tarafında onay işleminin ayrılmaz bir unsuru ve parçasıdır.

Ermenistan Anayasa Mahkemesi bu kararıyla Protokoller, Türkiye’nin Doğu Anadolu topraklarını “Batı Ermenistan” olarak tanımlayan ve Anayasa hükmü haline getirilen Bağımsızlık Bildirisinin ilgili maddesini değiştirmeyeceğini, Ermenistan’ın iki ülke arasında sınırı belirleyen 1921 Kars Antlaşmasını tanıdığı anlamına gelmediğini ve “1915 soykırımının” uluslararası planda tanınmasını amaçlayan milli devlet politikasını etkilemeyeceğini ortaya koymuştur.

Bu kararda ayrıca, Protokollerin sadece iki ülkeyi ilgilendiren yükümlülükler getirdiği, Dağlık Karabağ sorununun ve Ermeni işgali altındaki Azerbaycan topraklarının Protokoller kapsamına girmediği ve bu nedenle uygulamanın bu sorunlara bağlanamayacağı vurgulanmıştır” ifadelerini kullandı.

"İMZA, UTANÇ VERİCİ"

Açıklamada, kararla Ermenistan’ın uluslar arası hukuka aykırı tutumunun ve Türkiye’ye düşmanca yaklaşımının değişmediği iddia edildi ve bu durumun AKP hükümeti ve Protokollerin altında imzası bulunan Dışişleri Bakanı için utanç verici bir hezimet ve fiyasko olduğunun altı çizildi.

Açıklamada ayrıca, hükümetin bu durum karşısında yapması gerekenler şu şekilde sıralandı: “Ermenistan’la imzalanan Protokolleri onay için sevk ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisinden geri çekmesi, Protokollerin Türkiye bakımında geçersiz ve hükümsüz olduğunu resmen açıklaması ve Türk milletinden özür dilemesi.

Bunu yapmadığı takdirde AKP hükümeti Türkiye’nin onurunu, itibarını, haysiyetini ve milli çıkarlarını bilerek ayaklar altına alan bir hükümet olarak tarihe geçecektir.”

Erdoğan: Ermenistan süreci zedeledi