Bahçeli'den 'Saddam' benzetmesi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı'na seçildikten sonra Başbakanlık ve partisinin genel başkanlığını bırakmamasını eleştirdi

21 Ağustos 2014, Perşembe 16:24
A A

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde partisinin kazandığı 4 belde ve 1 ilçeyi ziyaret etmek için bugün Aksaray’a geldi. İlk olarak Bağlıkaya Beldesi’ni ziyaret eden Bahçeli, daha sonra Ortaköy İlçesi’ne geçti. Burada halka hitap eden Bahçeli, kazanılan belediyelere teşekkür etmek arzusuyla bir dizi gezi başlattıklarını söyledi. 2014 yılının Türk siyaseti için önemine değinen ve bugüne kadar gelen süreçte iki seçimin yapıldığın belirten Bahçeli, yerel seçimlerde 1395 belediye başkanlığını kazandıklarını hatırlattı. Cumhurbaşkanı’nı ilk kez halkın seçtiğini belirten Bahçeli, 1980 yılında iktidar ve muhalefetin uzlaşamaması sonucu TBMM’deki seçimlerin 5 ay sürüp 114 tur yapıldığı halde cumhurbaşkanı seçilemeyince acılı bir sürece girildiğini kaydetti.

Geçen 10 Ağustos’ta yapılan seçimlerin adil ortamda gerçekleşmediğini öne süren MHP lideri Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili yasanın sığ ve ayrıntılı  hazırlanmadığını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, devletin tüm olanaklarını  kullanarak seçim çalışmasını sürdürdüğünü söyledi.

İLERİ DEMOKRASİYE BALTADIR

Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı’na seçildikten sonra gerek partisinin genel başkanlığın ve Başbakanlığı bırakıp, milletvekilliğinin de düşmesi gerektiğine dikkat çeken Bahçeli, şunları söyledi:

"Anayasa’nın 101’inci maddesi çok açık olarak, kim tarafından okunursa okunsun, rahatlıkla anlaşılabilecek sadelikte yazılmıştır. Cumhurbaşkanı seçilen şahıs, partisi ile ilişkisini koparır, milletvekilliğinden ayrılır. Bu 15 Ağustos’ta Yüksek Seçim Kurulu’nun değerli başkanının açıklamasıyla kamuoyuyla paylaşılmış ve sayın Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak topluma takdim edilmiştir.

Hal böyle olunca 101’inci maddesinin uygulamaya konulması gerekir. Nasıl ki, Başbakan olarak, Başbakanlıktan ayrılıp, adil bir seçimle cumhurbaşkanlığı seçimine katılmayı düşünmeyen sayın Erdoğan, bu kez de milletvekilliğinden, partisinden ayrılmayı düşünmeyerek, 28 Ağustos devir- teslim töreniyle Cumhurbaşkanlığı makamına oturmayı tercih etmiştir. Bu doğru hareket olmamıştır. Halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanlığı uygulamasının böyle sonuçlanması doğru değildir. İleri demokrasiye baltadır. Özgürlükleri kısıtlamaktır. İnsan haklarını ihlaldir."

Bahçeli, bazı yazarların savunduğunun aksine izlenen hareketin Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’ye, millete hayır getirmeyeceğini belirterek, "Bu yanlış bir yol olmuştur. Sayın Erdoğan 15 Ağustos’ta ilan edildiği gün balkon konuşmasına çıkıp halka yukardan bakarak, onun hoşuna gidecek sözlerini söyleyerek, ama balkondan indiğinden itibaren de bildiğini okuyarak Cumhurbaşkanlığı sürecini böyle götürecekse vay halimize. Burada geleciğimizi çok yakından tehdit eden uygulama vardır" diye konuştu.

Konuşması sırasında dili sürçünce ’28 Ağustos’ yerine ’28 Şubat’ diyen Bahçeli, şöyle konuştu:

"28 Şubat’ta, 28 Ağustos’ta pardon. Cumhurbaşkanlığına oturacak, 15 Ağustos’ta yüzde 51 oyla Cumhurbaşkanlığı’na seçilen kişi, Başbakanlıktan, parti genel başkanlığından ayrılması ve Cumhurbaşkanlığını devir teslim alacağa günü sabırla beklemesi ülkemiz acısından çok daha faydalı olacağı düşüncesindeyiz. Ama bunu yapmayıp ’Ben parti genel başkanıyım, ben başbakanım, ben cumhurbaşkanıyım dolayısıyla şu an 3 önemli görevi taşıyarak 28 Ağustos’a koşuyorum’ diyorsanız, bunun tercümesi şudur; ’Ben Cumhurbaşkanıyım ama sanal bir genel başbakan, sanal bir başbakan benimle beraber çalışmaya mecbur kalacak’ demektir. Bu demokrasiyi katletmektir. Bu Anayasayı askıya almak demektir. Bu sivil bir cunta ile mevcut bakanlar kurulunu, cuntanın yönetim kurulu olarak kabul edip, ülkeyi tek adam olarak yönetme ihtirası ve hevesinden başka bir şey değildir.

Onun için bu yanlış tünele bugün AK Parti’nin yöneticileri, milletvekilleri ve sayın Erdoğan girmiş bulunmaktadır. Bu yanlış tünelden çıkışı hayırlara vesile olur.  ’Ben bunu böyle yaptım, şunu genel başkan, şunu başbakan yaptım. Hepsi de benim kanatlarım altındadır, dediğimi yapacaklardır. Ben Cumhurbaşkanıyım, gelecekte de diktatör bir devlet başkanı olacağım’ diyorsanız, ülkeyi felakete götüreceksiniz. Çankaya 864 rakamı, bunu kaldıramaz. Gün gelecek bir sözümü millet hatırlayacaktır. Her zaman söyledim. Recep Tayyip Erdoğan’dan cumhurbaşkanı olamaz, olmamalıdır. Ama ne yapalım millet iradesi yüzde 51 oy ile onu Cumhurbaşkanı yaptı. Allah vere de aklını başına alıp Cumhurbaşkanı olarak kalmaya gayret göstersin. Ama bundan endişemiz vardır. Bu endişemizi inşallah telafi ederler."

SADDAM BENZETMESİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye’nin çevresinin ateş çemberi olduğunu, Güneydoğu Anadolu’da neler olduğunu herkesin gördüğünü, oralarda heykeller dikildiğini ifade ederek şöyle devam etti:

"Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelleri yerlerde sürünüyor. Sen kalkmış; Anayasa’nın 101’inci maddesini nasıl çiğneyeceğinin hesabı ile Türkiye’nin milli devlet anlayışının temellerine konan dinamiti görmemezlikten geliyorsun. Allah vere de bundan bir an evvel uyanasın ve Saddam’ın Irak’taki durumunun nelere mal olduğunu Türkiye içinde böyle düşünmediğini bu millete anlatabilmelisin. Aziz vatandaşlarım tehlikeli oyun var. Bu oyun Türkiye’yi felakete götürebilir. MHP olarak yüzde 51’le seçilmiş olan bir Cumhurbaşkanı’na kendisine değil milli iradeye saygımızdan dolayı kabul ediyoruz. Ama gittiği yol, yol değildir. Bunun altından kalkamaz ve benim bir gün söylediğim hatırlara gelir, bu adamdan Cumhurbaşkanı olamaz kanaati milletçe paylaşılır."dedi.

Hasan BÖLÜKBAŞ - Hasan DÖNMEZ / DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;