Bahçeli'den sakin tonda sert sözler

Bahçeli'den sakin tonda sert sözler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup toplantısında konuştu. Bahçeli, demokratik açılım kapsamında gerçekleştirilmiş olan toplantılarda, ‘AKP zihniyetinin’, bir cumhuriyetle hesaplaşma hedefinde olduğunun ortaya çıktığını savundu.

“ÜLKEMİZ TOTALİTER BİR YAPIYA DOĞRU HIZLA SÜRÜKLENMEKTEDİR”

Konuşmasında, ‘korkunun, toplum hayatında egemen olduğu tehlikeli bir sürece’ girildiğini savunan MHP lideri, ‘usulsüz telefon dinlemeleri’ iddialarına da değindi. Bir tarafta medya üzerinde baskı ve dayatma ile karartma uygulanmakta olduğunu ileri süren Bahçeli diğer taraftan ise özel hayatın gizliliği, aile hayatına saygı ve haberleşme hürriyeti gibi temel hak ve özgürlüklerin ihlaline yönelik kuşkuların arttığını kaydetti. Bahçeli, “Hükümet, ülkemizi, özel hayatların bile denetlendiği ve dinlendiği totaliter bir yapıya doğru hızla sürüklemektedir,” dedi.

DEMOKRATİK AÇILIMIN TBMM GENEL KURULUNDA GÖRÜŞÜLMESİ

‘PKK açılımı’ olarak isimlendirdiği Kürt açılımının TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesine de değinen MHP lideri, değerlendirmesinde, “Görüşmeler esnasındaki konuşmalar, 86 yıllık cumhuriyetimizin içinde bulunduğu tehlikeyi ve yaşamakta olduğu ağır bunalımı, bütün yönleriyle ortaya koymuştur,” ifadelerine yer verdi.

“BU, CUMHURİYETLE HESAPLAŞMADIR”

Bahçeli, demokratik açılım kapsamında gerçekleştirilmiş olan toplantılarda, ‘AKP zihniyetinin’, bir cumhuriyetle hesaplaşma hedefinde olduğunun ortaya çıktığını savundu. MHP lideri, demokratik açılımında yapılmakta olanları ise, Hükümetin, PKK’nın isteklerini taksitler halinde karşılaması olduğunu iddia etti.

‘KİMLİKSİZ VE KİŞİLİKSİZ SİYASETİN TEMSİLCİSİ’

MHP lideri, AKP zihniyetini ‘kimliksiz ve kişiliksiz siyasetin temsilcisi’ olarak niteledi ve açılımla asıl amaçlanın ayrışma ve ayrıştırma olduğunun ortaya çıktığını ileri sürdü.

“Ne hazindir ki, inanç istismarıyla iktidara gelenler şimdi de kimlik istismarıyla, kafalarındaki kabile kültürünü topluma dayatmaya çalışmaktadır,” diyen Bahçeli, buna katlanmanın mümkün olamayacağını kaydetti.

“ANALARI AĞLATANLARIN HAKKINDAN GELİNMELİDİR”

‘Anaların ağladığı’ söylemlerini hatırlatan Bahçeli, “Doğrudur, şehit ve gazilerin anaları ağlamaktadır, milletimiz de onlarla birlikte ağlamaktadır. Bunu önlemenin yolu, anaları ağlatanların hakkından kesin kes gelmektir,” diye seslendi.

“BAŞBAKAN EDEP VE ADABA SIĞMAYAN ÇİRKİNLİKLER SERGİLEMİŞTİR”

Başbakan Erdoğan’ın, ‘şehitler üzerinden politika yapıldığı’ söylemini de hatırlatan Bahçeli, bunu, ‘temelsiz ve ahlaksızca yaklaşımlar’ olarak niteledi ve Başbakan’ın, ‘zihin kontrolünü tamamen kaybederek öfke nöbetine girdiğini, MHP’nin duruşuyla ilgili olarak, ahlak, namus ve şahadetin mukaddesatıyla bağdaşmayan edep ve adaba sığmayan çirkinlikler’ sergilediğini öne sürdü. Bahçeli, “Şehadete neden olan katillerin sorgulanması gerekirken, şehidi omuzlarında taşıyanların tartışılıyor olması, Başbakan’ın girdiği ahlak bunalımının apaçık göstergesidir,” sözlerini kullandı.

BAŞBAKAN’A SESLENDİ

Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın MHP hakkındaki değerlendirmelerini hatırlattıktan sonra, kendisine hitaben, “Ya haddini bilecek ve bu hayasızlıklardan nedamet duyacaktır ya da hak ettiği karşılığı, misliyle bir gün görecektir,” dedi.