Bahri Tanrıkulu şimdiden efsane

Danimarka'da düzenlenen Dünya Tekvando Şampiyonası'nda 3. kez altın madalyaya ulaşan Bahri Tanrıkulu, "efsane" isimler arasına girdi

27 Ekim 2009, Salı 10:29
A A

Büyükler kategorisinde elde ettiği 3 dünya şampiyonluğunun yanısıra, 1 olimpiyat ikinciliği, 2 dünya ikinciliği, 2 dünya üçüncülüğü, 2 Avrupa şampiyonluğu, 3 Avrupa ikinciliği ve 2 de Avrupa üçüncülüğü bulunan Bahri Tanrıkulu, Dünya Tekvando Federasyonu (WTF) tarafından gelmiş geçmiş en başarılı 4. sporcu olarak gösterildi.

Kariyerinde 2 olimpiyat ve 5 dünya şampiyonluğu bulunan ABD’li Stewan Lopez’in ilk sırada yer aldığı değerlendirmede, tekvandonun gösteri sporu olarak yer aldığı 1988 Seul Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan ve 5 kez de dünya şampiyonu olan Güney Koreli Chung Kuk Hyun ikinci, ikişer kez olimpiyat ve dünya şampiyonluğuna ulaşan İranlı Hadi Saei Bonehkohaı da üçüncü sırada yer aldı.

TANRIKULU GÖZÜNÜ İLK İKİYE DİKTİ


Tekvando gibi çok zor bir spor dalında, tüm zamanların en başarılı isimleri arasında yer almaktan gurur duyduğunu ifade eden Bahri Tanrıkulu, "Listede benim üzerimde yer alan isimlerden İranlı ve Güney Koreli tekvandocular sporu bıraktı. Bu nedenle, her ikisini de geride bırakma şansım devam ediyor.

Henüz 29 yaşındayım ve en az 3-4 yıl daha spora devam etmeyi planlıyorum. Hedefim 2012 Londra Olimpiyatları’nda hem altın madalyaya ulaşmak, hem de gelmiş geçmiş en başarılı tekvandocular sıralamasında ikinci sıraya yükselmek" diye konuştu.

Tanrıkulu, WTF’nin Avrupa ve dünya şampiyonalarında bu yıl başlattığı "seri başı" uygulamasının, kura çekimindeki şans faktörünü ortadan kaldırdığını belirterek, "Bu uygulama benim gibi elit sporcuların lehine oldu. Bundan sonra hedeflerime ulaşmam daha da kolaylaştı" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;