Bakan Çiçek PKK'ya taşeronluk yaptıran ülkeleri açık açık tarif etti

Güvenlik Zirvesi sonrası Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek soruları yanıtladı

Bakan Çiçek PKK'ya taşeronluk yaptıran ülkeleri açık açık tarif etti

‘Kim bu taşeronlar’

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında yapılan Güvenlik Zirvesi sonrası Bakanlar Kurulu acilen toplandı. Toplantı sonrası basının karşısına çıkan Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek soruları yanıtladı.

PKK terörünün artması sonrası hükümetten ‘Terörün taşeronları” açıklaması gelmişti. Cemil Çiçek, gazetecilerin “Kim bu teşeronlar?” sorusuna “Birçok ülkeyle suçluların iadesiyle ilgili anlaşmalar yaptık. Türkiye’de suç işleyen pekçok kişi yurt dışına kaçmış durumda. Uluslararası kurallar, bunların iadesini ya da yargılanmasını gerektiriyor” karşılığını verdi.

‘Hadi siz bulun’

Cemil Çiçek şöyle devam etti: Terör örgütünün parasal kaynakları, elemanları nereden geliyor, medya ve eğitim desteğini nereden alıyor, propagandayı nerede yapıyorlar; işte tüm bunlar düşünülsün. Örgüt üyeleri hangi ülkeler tarafından mülteci olarak kabul ediliyor. Araştırma ve soruşturma yapılmadan, hemen iltica işlemleri nasıl başlatılabiliyor.

Bu suçluların hiçbiri bugüne kadar iade edilimediyse, bu ve benzeri sorular alt alta konulduğunda ‘taşeronlar’ ortaya çıkmış olur. Bu taşeronların ismini Hükümet yetkilisine söyletmek yerine, kendiniz de bulabilirsiniz.

‘Niye giriyoruz ki?’

Cemil Çiçek’in bu sözleri üzerine bir gazeteci “Saydığınız örnekler üzerinde düşünüldüğünde, bu ülkelerin tamamına yakınının Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olduğu ortaya çıkıyor. AB ülkeleri PKK’yı taşeron örgüt olarak kullanıyorsa biz neden bu birliğe girmeye çalışıyoruz?” diye sordu. Cemil Çiçek’in yanıtı “Bunu düşünüp, tartışma konusu yapalım” şeklinde oldu.