Bakan Günay'dan Münir Özkul'a ziyaret

Bakan Günay'dan Münir Özkul'a ziyaret

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 2 Mart’tan beri Bahçelievler Medical Park Hastanesi’nde zatürre tedavisi gören tiyatro sanatçısı Münir Özkul’u ziyaret etti.

Münir Özkul ile refakat eden eşi Umman Özkul’a geçmiş olsun dileğinde bulunan Bakan Günay, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
“Kendisini umduğumdan çok daha iyi buldum. Doktor arkadaşlarımız, çok yakından ilgileniyorlar. 85 yaşında. Uzunca bir süredir çeşitli rahatsızlıkları var. Ben yakından takip ediyorum. Değerli eşiyle birçok kez konuştuk ve haberleştik. Bugün de yüz yüze görüşme imkanı bulduk. Bilinci yerinde ve sohbete katılıyor.
Türk Tiyatrosu’na büyük emeği geçen çok değerli bir sanatçımızdır. Çocukluğumda ‘Romeo ve Juliet’ uyarlaması olduğunu sandığım ‘General Çöpçatan’ diye bir oyununu katıla katıla izlediğimi kendisiyle paylaştım. O günden bu yana da sahnede ve perdede hepimiz büyük bir ilgiyle izledik. Bakanlığımız açısından da özel bir ilgimiz var. Bir süre Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü de yaptı. Kurumsal olarak da yakın bir ilişki içindeyiz. Ayrıca ‘Geleneksel Türk Tiyatrosu’nu da temsil eden çeşitli başarılara imza attı. Bir dönem ‘Ortaoyuncularının Piri’ seçildi. Hem sinemada hem de sahnede Türk tiyatro ve sinemasına büyük katkı verdi. Sürekli olumlu tiplemelerle toplumun geniş kısmının hafızasında iz bıraktı. İnşallah yakın bir süre içinde ayağa kalkar, sağlığına kavuşur ve evine döner"

ZATÜRREE BAŞLANGICI

Bahçelievler Medical Park Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Oğuzhan Cücü, Münir Özkul’un 2 Mart’ta öksürük, balgam çıkarma ve genel durum bozukluğuyla müracaat ettiğini belirterek, şunları söyledi:

"Gelir gelmez, tüm muayenelerini ve tahlillerini yaptırdık. Münir Bey’in akciğer sağ alt kısmında zatürre başlangıcı ile idrar yolları enfeksiyonu olduğu teşhisini koyduk. Antibiyotik tedavisine damardan başladık. İki günlük tedavi sonrası cevap aldık. Münir Bey’in genel durumunda çok hızlı bir düzelme oldu. Şu anda genel durumu çok iyi. Karşılıklı konuşup sohbet edebiliyoruz. Şuuru açık, nerede olduğunu ve ne konuştuğunu biliyor. Bir saat kadar önce ‘senede bir gün’ şarkısını bile söyledi. Kalpte herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Zatürre bir iki gün içinde tamamen iyileşmiş olacak. Devamlı fizit tedavi uyguluyoruz. İdrar yolları enfeksiyonunda da hızlı bir iyileşme var. İyileştiğinden tamamen emin olduğumuzda bir hafta 10 gün içerisinde taburcu etmeyi düşünüyoruz."

Mustafa KÜÇÜK/İSTANBUL, (DHA)