Bakan İsmet Yılmaz'dan 'Eğitim sistemi sürekli değiştiriliyor' eleştirilerine yanıt

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 'Eğitim sistemi sürekli değiştiriliyor' eleştirilerine yanıt vererek "Sistemde yapılan tek değişiklik 4+4+4'tür" dedi

19 Aralık 2017, Salı 15:34
A A
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, muhalefetin "Eğitim sistemi sürekli değiştiriliyor" eleştirilerine yanıt verdi. İsmet Yılmaz, sistemde sadece bir kez değişiklik yapıldığını söyledi.

Onun dışındaki OKS'den SBS'ye, SBS'den TEOG'a, TEOG'dan şimdi liselere kayıt uygulamasına geçilmesi sistem değişikliği değildir, ölçme değerlendirmenin farklı araçlarla uygulanması demektir. O da ölçme değerlendirme, eğitim sisteminin tamamı değildir, sadece bir unsurudur.

'TEOG'UN KALDIRILMASI ANLIK BİR KARAR DEĞİL'

Meclis'te bakanlığının 2018 bütçe görüşmelerinde konuşan İsmet Yılmaz TEOG'un kaldırılmasının anlık bir karar olmadığını belirtti, düzenlemeyi anlattı:

"Bu düzenlemeyle birlikte zorunlu eğitim çerçevesinde okullarımız birbirleriyle ilişkilendirilerek öğrencilerimizin herhangi bir sınav kaygısına maruz kalmadan bir üst öğretim kurumuna geçebileceği bir uygulamayı başlatıyoruz. Böylece her bir öğrencimizin eğitim ilgi ve yeteneği doğrultusunda istediği okula gidebilmesi mümkün olabilecektir."

Bakan İsmet Yılmaz, ikili eğitimin kaldırılarak tam gün eğitime geçilmesi çalışmasını sürdüğünü bunun için derslik sayısının artırılacağını söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;