Bakan'dan polis dayağına ilginç açıklama

Bakan'dan polis dayağına ilginç açıklama

07 Eylül 2009, Pazartesi 09:55
A A

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan’ın, Van’ın Muradiye İlçesi’nde polisin maç yaptıkları gençleri ‘Kürtçe küfür’ ettikleri gerekçesiyle dövdüğü iddialarıyla ilgili soru önergesine ilginç bir yanıt verdi. Bakan Atalay, halı sahada maç yapan gençlerle polis arasında yaşanan olayın ‘gençlerin Kürtçe konuşması’ndan değil, oynanan maçın heyecanı ve stresinden kaynaklandığını kaydetti. Atalay, "Bölge hassasiyetlerini bilen Emniyet müdürlüğü personelinin vatandaşların sokakta Kürtçe konuşmasını engellemeye çalışması veya böyle bir talimat vermesi gibi bir şey sözkonusu değildir" dedi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan’ın 12 Nisan 2009’da Van’ın Muradiye ilçesinde polislerle mahalle gençleri arasında yapılan futbol maçında yaşanan olaylarla ilgili soru önergesini yanıtladı. Mahalle maçındaki olayların iddia edildiği gibi gençlerin Kürtçe konuşmasından kaynaklanmadığını belirten Atalay, "Meydana gelen tartışma olayı, oynanan maçın heyecanı ve stresinden kaynaklanmıştır. Bölge hassasiyetlerini bilen Emniyet Müdürlüğü personelinin vatandaşların sokakta Kürtçe konuşmasını engellemeye çalışması veya böyle bir talimat vermesi gibi bir şey sözkonusu değildir."dedi.

İKİ BAŞMÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ AÇIĞA ALINAN POLİS YOK

Gençlerle polis arasında yaşanan olaylarla ilgili Van Emniyet Müdürlüğünce idari tahkikat için Muradiye İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne iki başmüfettiş görevlendirildiğini ifade eden Bakan Atalay, olaylar sırasında yaralanan dört vatandaşın da Muradiye Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunduklarını hatırlattı. Atalay, "Konu ile ilgili adli ve idari soruşturma halen devam etmektedir. Bu olayla ilgili açığa alınan herhangi bir polis memuru bulunmamaktadır. Muradiye İlçe Emniyet müdürlüğünce olaydan sonra tarafların şikayetlerinden vazgeçmeleri hususunda herhangi bir girişimde bulunulmadığı gibi üst rütbeli personelce gençlerin ailelerine yanlış anlamaların giderilmesi için çeşitli ziyaretler yapılmıştır" dedi.

ANKA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;