Bakandan seçim açıklaması: Elektrik şirketlerini uyardık

30 Mart yerel seçimlerinde bir çok yerde oy sayımında tepki ve şüphelere yol açan elektrik kesintilerinin nedenini "Trafoya kedi girdi" diye açıklaması tartışma yaratan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yarınki seçim için elektrik dağıtım şirketlerine yazı göndererek olumsuzluk yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını istedi

09 Ağustos 2014, Cumartesi 14:29
A A

Bakan Yıldız, cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağı yarın herhangi bir elektrik arızasına meydan verilmemesi için önlemlerin alınmasını, buna karşın meydana gelebilecek arızalara süratle müdahale edilmesini, durumdan yerel idarelere ve seçim kurullarına bilgi verilmesini istediklerini söyledi.

Bununla ilgili ülke genelindeki 21 elektrik dağıtım şirketi ile bakanlığa bağlı TEİAŞ yöneticilerini uyardıklarını belirten Yıldız, herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için dağıtım şirketlerinin gerektiği durumlarda birbirleri ile yardımlaşma konusunda katkı sağlamalarını istediklerini söyledi. Bakan Yıldız, şöyle konuştu: "Yarın yapılacak olan 12'nci Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yurt çapında sağlıklı geçmesi amacıyla, gerekli bütün tedbirleri aldık.

21 elektrik dağıtım şirketiyle Bakanlığımızda konuya ilişkin toplantılar gerçekleştirdik. Ayrıca, iletim şirketimiz TEİAŞ nezdinde gerekli hazırlıkları tamamladık. Seçimlerde oy kullanma, oy sayımı, tasnif ve açıklanması süreçlerinin sağlıklı yapılması açısından elektrik arzında sorunların en asgari seviyede olması gerekmektedir.

Bu kapsamda yaptığımız toplantıda elektrik dağıtım şirketlerinden gerekli her türlü tedbiri ivedilikle alması ve uygulamasını istedik.' Seçim günü meydana gelebilecek kesintilere ilişkin şirketlerin durumu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na rapor etmesini, TEDAŞ ve TEİAŞ bünyesinde kriz merkezleri oluşturulmasını isteyen Taner Yıldız, imzasıyla 21 dağıtım şirketi ile TEİAŞ'a gönderilen yazılı tamimde, elektrik kesintisi, arızası ve onarımıyla ilgili belirlenen tedbirlerin alınması da istendi.

Oktay ENSARİ / DHA

CHP 'ŞERO'YU GÖREVLENDİRMİŞTİ!

Yerel seçimlerde özellikle oy sayım işlemleri sırasında yaşanan elektrik kesintilerini ve ardından Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın yaptığı açıklamaları eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de ironik bir genelge yayınlamıştı. Genelgede cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında yaşanabilecek olası elektrik kesintilerine karşı partinin genel merkezinde partililer tarafından beslenen 'Şero' adlı kedinin görevlendirildiği belirtilmişti. Ayrıca CHP parti örgütünden 81 ilde Şero'ya yardımcı olmaları istenmişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;