Bakanlık, zehirleyen viskinin adını verdi

3 Rus'u öldüren içkinin dağıtımını yapan firma sahte çıktı. Tarım Bakanlığı, ölüm riski taşıyan viskinin markasını verdi

03 Haziran 2011, Cuma 08:37
A A

Bodrum’da 3 Rus rehberin ölümüne, 21’inin zehirlenmesine neden olan içkinin dağıtımını yapan Ankaralı firma da, faturaları da sahte çıktı.

Tarım Bakanlığı, ikinci bir uyarıya kadar “Mister Burdon” marka viskinin kullanılmaması uyarısında bulunarak, vatandaşlardan da bu ürünün satışını gördükleri yerleri, Bakanlığın ‘’ALO 174 Gıda Hattı’’na bildirmelerini istedi.

Tarım Bakanlığı tarafından yapılan incelemede, içerisinde normalin üç katı metil alkol bulunan “Mister Burdon” marka viskinin ithalatındaki bandrollerin gerçek olması ise dikkat çekti. Tütün ve Alkol Piyasası Kurumu’yla Tarım Bakanlığı ithalatın nasıl gerçekleştiği konusunda net bir açıklamada bulunmadı.

>> SAHTE İÇKİ NASIL ANLAŞILIR?

Tarım Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre içkilerin ithalatını KKTC'den Jasmin adlı firma gerçekleştirdi. 12 bin şüpheli içki Birlik Gıda adlı bir firma tarafından Antalya, Mersin, Muğla ve Ankara’ya dağıtıldı. Ancak Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlar Bürosu ekipleri, dağıtımı yapan Birlik Gıda firması için Ankara’nın Mamak ve Çankaya ilçelerinde gösterilen adreslerin sahte olduğunu belirledi.

Şirketin kullandığı faturalarında sahte olduğu anlaşıldı. Bakanlık önceki gün yayımladığı basın bülteninde rehberlerin katıldığı tur teknesinde içilen 5 marka içkinin ismini vermişti. Ancak Tarım Bakanlığı dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada bunlardan 4’ünü akladı ve “Mister Burdon” marka viskinin normalin yaklaşık üç katı (154.38 g/hl(gram/hektolitre) metil alkol içerdiğinin tespit edildiğini bildirdi.

Açıklamada tura katılan ve rahatsızlanan kişilerin ortak beyanının viski içtikleri olduğu ve ilk teşhisin, metil alkol zehirlenmesi olarak belirlendiği ifade edildi.

CEZASI 22.5 YIL HAPİS

Sahte içki üretimi yaparak ölüme sebep olanlar hakkında ‘Taksirle Adam Öldürme’ suçundan dava açılıyor. Bu suç 2 yıldan 15 yıla kadar ceza öngörüyor. Suçun bilinçli taksirle işlendiğinin belirlenmesi üzerine ise TCK’nın 22. Maddesi’nin üçüncü bendine göre ceza üçte bir oranında artırılıyor. İstenilen ceza 3 yıldan 22.5 yıla çıkıyor.

HABERTÜRK

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;