Bakü'de Türklere bayrak operasyonu

Türkiye-Ermenistan yakınlaşmasından rahatsız olan Azerbaycan'ın, iki ülke arasındaki Bursa maçında Azeri bayraklarının toplanmasına verdiği tepki büyüyor

19 Ekim 2009, Pazartesi 05:00
A A

MAÇ SONRASI BAŞLADI

Azerbaycan’da faaliyet gösteren Türk şirketlere ani vergi denetimleri uygulandığı ve işyerlerindeki Türk bayraklarının toplandığı iddia edildi. Bursa’da 14 Ekim’de oynanan Türkiye-Ermenistan maçında, polis, Azerbaycan bayraklarının stada sokulmasına izin vermemişti. Muhalif Azeri medyası, bu gelişme sonrası Azerbaycan hükümetinin misilleme girişimlerine, Türk şirketlerine yönelik baskınların da eklendiğini yazdı.

İLK MİSİLLEME DEĞİL

Azerbaycan’dan ilk misilleme, Devlet Başkanı İlham Aliyev’in doğalgazda Türkiye ile sorun yaşandığını ifade etmesi oldu. Türkiye’ye bayrak konusuyla ilgili protesto notası veren Azeriler, cuma günü Bakü şehitliğindeki Türk bayraklarını da kaldırdı. Yeni Müsavat gazetesi, aynı gün Türk şirketlerine vergi baskını yapıldığını, ayrıca işyerlerindeki Türk bayraklarının toplandığını ileri sürdü.

YASA GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Gazete, polisin de katıldığı baskınlarda, bayrakların toplanması konusunda, yabancı bayrakların kullanımını kısıtlayan yasanın gerekçe gösterildiğini bildirdi. Adını vermeyen bir Türk işadamı gazeteye, “Biz Türk hükümetinin hatalı davrandığını düşünüyoruz ve Azerbaycan’ı destekliyoruz. Azeri yönetiminin bu tartışmada öfkesini bizden çıkarmaması gerekir ama bizi kovmaya karar vermiş görünüyorlar” dedi.

'BAĞRINA TAŞ BASTI'

Bakü yönetiminin Türkiye’yi artık kardeş görmediğini ileri süren gazete, Aliyev’in ağzından şu sözleri aktardı: “Serj Sarkisyan’a (Ermenistan Devlet Başkanı) gösterilen yakın karşılama bütün Azerileri üzdü ve öfkelendirdi. Sarkisyan’ı bağırlarına basanlar, Azerilerin bağrına taş bastı. Azeri bayraklarına el konulduğunu televizyonlar gösterdi. Kendisine saygısı olan bir devlet buna karşılık vermeli.”

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.