Balbay hakkında suç duyurusu talebi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon Davası'nda dinlenen Gizli Tanık Boyabat, mahkeme heyeti ve avukatların sorularını yanıtladı

01 Kasım 2012, Perşembe 18:46
A A

Kumar operasyonundan tutuklanan davanın tutuksuz sanığı Sami Hoştan, gizli tanığın beyanlarından bahsettiği Taner Büber’i tanıtığını söyleyerek, "Büber’in Silivri’deki çiftliğine hiç gitmedim. Benim de Silivri’de yazlığım var" dedi.

Hoştan, "Büber cezaevinden çıktıktan sonra restoran açtı ve beni de açılışa davet etti. ’Burası ticarethane, bu işi yapacaksan yanında 20 tane adamın ne işi var’ dedim. Yanındaki adamların biri de budur (gizli tanık)" diye konuştu.

Gizli tanığın dinlenmesinin ardından söz alan duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, tutuklu sanıklardan Mustafa Balbay’ın 30 Ekim Salı günü görülen duruşmada iddia makamına itham edici beyanlardan bulunduğunu belirterek, gereğinin yapılaması için Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazılmasını talep etti. Mahkeme heyeti duruşmayı 5 Kasım Pazartesi gününe erteledi.

BALBAY SAVCININ AĞIR İTHAMLARDA BULUNDUĞUNU DİLE GETİRMİŞTİ

30 Ekim Salı günü görülen duruşmada Mustafa Balbay, tanık olarak dinlenen gazeteci Aslı Aydıntaşbaş’a "Siz bu yazıyı yazarken Balbay’dan mı esinlendiniz?" diye soru yönelten savcı Mehmet Ali Pekgüzel’in tanığı yönlendirdiğini ve aleyhine soru sorduğunu söylemişti.

Savcı Pekgüzel de, Ergenekon adını, medyada yayınlanmadan ilk kez Balbay’ın kaleme aldığını ifade ederek, Balbay’ın 2 Haziran 2006 tarihinde yayınlanan ’Er Er Ergenekon Gel Her Yere Kon’ başlıklı yazısını okuyarak açıklama yapmasını istemişti. Mustafa Balbay da, savcının bu sözleriyle çok ağır ithamlarda bulunduğunu dile getirmişti.


Serpil KIRKESER, İSTANBUL,(DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;