Balığı seçmek de yemek de hüner ister

Balığı seçmek de yemek de hüner ister

11 Ekim 2009, Pazar 05:00
A A

BARBUNYA Genellikle Ege ve Akdeniz’de bulunur.Boyları 17-20 cm. arasında olup nadiren 40 cm’ye kadar çıkar.Sırtı kırmızı karın kısmı beyazdır. Tekir ile çok karıştırılan bu balığın en lezzetli zamanı temmuz ile ekim ayları arasıdır.Bu dönemde tavası,ızgarası ve kağıtta kebabı lezzetli olur.

DİL BALIĞI Ege ve Akdeniz’de yakalanır. Her mevsimde yenilebilir. Kasım-şubat ayları arası en lezzetli zamanıdır. Tavası çok güzel olur. İrilerinden fileto çıkarılıpşiş yapılabilir.

HAMSİ Türkiye’deki toplam balık avcılığının üçte ikisini hamsi oluşturur. Karadeniz’deavlananların boyu ortalama 12 cm’dir. En çok 18-20 cm’ye kadar büyürler. Marmarahamsisi denilen ve Marmara Denizi’nde çıkan bir türü de vardır. Bu tür Karadenizhamsisine göre daha küçüktür.Özellikle Karadeniz yöresinde hamsinin her türlü yemeği yapılır. Bunun dışında ızgara,tava, buğulama, pilaki ve yahnisi de lezzetli olan hamsinin ideal tüketim dönemi aralık ayından şubat sonuna kadardır.

KALKAN Yassı ve oval vücudunun bir tarafı siyaha yakın diğer tarafı beyaz renkte ve düğmelidir. İstanbul Boğazı’nın kuzeyindeve Karadeniz’in batısında avlanır. Her mevsim avlanan kalkanın en lezzetli dönemi ocak sonundan mart ortalarınakadardır. Tavası çok güzel olur.Buğulaması ve kağıt kebabı dayapılabilir.

KARAGÖZ Çipuranın akrabası olan bu balık özellikle mayıs-temmuz dönemi haricinde daha yağlı ve lezzetlidir. Çipura gibi ızgarası,buğulaması, fırını ve çorbası güzel olur.1 kg. ve daha büyükleri fırında lezzetli olur.

KEFAL Bütün denizlerimizde avlanır. Yaz ayları dışında her mevsim yenilebilir.Kefalin buğulaması ve pilakisi güzel olur. Kefalkirli ve bulanık suları sever bu nedenle alırken çok dikkat etmek gerekir.

KIRLANGIÇ Bütün denizlerimizde bulunur. Izgara ve tavaya uygun değildir. Buğulaması,özellikle çorbası çok lezzetli olur. Haşlanmış kırlangıçın ayıklanmış etleri mayonezli veya zeytinyağ-limon sıkılaraksoğuk meze olarak da lezzetle yenilebilir.

KOLYOZ Uskumruya çok benzer. Ancak tadı uskumruya göre daha yavandır. Genellikle tavası yapılır. Ocak ayı en yağlı zamanıdır. Bu ay tuzlama için idealdir.

SARDALYA Hamsinin akrabası olan bu balık tazeyenmesinin yanı sıra kurutularak, tuzlanarak hatta balık yağı ve balıkunu elde etmekte kullanılır. Türkiye’de ençok Kuzey Ege’de avlanan sardalyanın en lezzetli dönemi temmuz-ekim arasıdır. Izgara, fırın,kağıt kebabı ve buğulaması yapılabilir.

TEKİR Bütün denizlerimizde avlanır. Karadeniz veMarmara’da avlananlar 6-10 cm.,Ege ve Akdeniz’de avlananlar neredeyse barbunya boyundadır. Dört mevsim yenilebilecek bu balığın en lezzetli zamanıbarbunyada olduğu gibi temmuz-ekimarasıdır. Tavası ve kağıt kebabı güzel olur.

USKUMRU Yaz aylarını Karadeniz’de geçiren bu balıkeylül ve ekimde Marmara’ya iner. En lezzetli olduğu dönem eylül-ocak ayları arasıdır. Bu dönemde ızgarası, kağıt kebabı, dolması yapılabilir. Şubattan itibaren yağını kaybetmeye başladığından tavası yapılabilir.

ÇİPURA Ege’nin meşhur balığıdır. Vücudu elipsbiçiminde ve yassıdır. Son yıllarda çiftliklerde de üretilmektedir. Boyları genelde 20-35 cm. arasındadır. Her mevsim yenilebilen bu balığın ızgarası, buğulaması, çorbası, fırını güzel olur. Küçüklerinin ızgarası büyüklerinin ise fırında pişirilmesi daha ygundur.Buğulama ve çorba için her boy olabilir.

İSTAVRİT Marmara ve Boğaz’da balık avlamaya başlayanların ilk tanıştıkları balıktır. Marmara’da 15-20 cm., Ege’de 30 cm. civarında olurlar.Karadeniz’de ise daha iri olurlar. Her mevsimde yakalanan istavritin en lezzetli olduğu zaman kasım-şubat dönemidir. Tavası ve fırını çok güzel olur.

İZMARİT Eti beyaz, son derece lezzetli bir balıktır.Tavası güzel olur. Sonbahar ve kış aylarında ızgarası da yapılabilir.