Balkan bankalarıyla 2011'de el sıkışırız

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, “Balkanlarda banka almamız için gelen taleplere ciddi bakıyoruz." dedi

Balkan bankalarıyla 2011'de el sıkışırız

Yunanistan’la da ilgili

Yunanistan’dan bazı bankaların satın alma konusunda kendileriyle görüşmek istediğini söyleyen Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, diğer bazı Balkan ülkelerinden de görüşme teklifi aldıklarını belirtti. Can Akın Çağlar, Ziraat Bankası’nın yerel gücünü bölgesel güç haline getirmek isteyen bakış açısıyla Yunanistan ve Balkanlardaki bankalarla ciddi olarak ilgilendiğini söyledi.

Bölgesel güç olacak

Çağlar, “Danışmanlık firmalarından Balkanlardan da ilgi olduğu bilgisi geldi. Görüşüp görüşmeyeceğimizi sordular. 2010-2015 arasında 146 yıllık yerel gücünü artık bölgesel hale getirmek isteyen bir strateji içindeyiz. O doğrultuda buralara ciddi bakıyoruz. Yani hem şubeler açmak suretiyle, hem de uygun imkanlar olması halinde o yerel piyasalarda büyük oyuncu olmak adına bunu yaparız” dedi.

Orta ölçekli olmalı

Çağlar, ilgilendikleri bankalardan dosyalar geldiğini ve bunları incelediklerini belirtti. Orta Doğu ya da Türki Cumhuriyetlerden herhangi bir talebin olmadığını söyleyen Çağlar, ilgilendikleri bankaların orta ölçekli olduğunu ifade etti. Çağlar, “Bu yıl görüşmeler somutlaşır. Ama el sıkışma işi, bayağı zaman alır” diye konuştu. Çağlar, 2011’de işlemlerin netlik kazanabileceğini söyledi.

Yerlerini doldururuz

Balkan coğrafyasında agresif olan Yunan ve Avusturyalı bankaların kriz nedeniyle çekildiğine dikkat çeken Çağlar, şunları söyledi: “Piyasada boşluk oluştu. ‘Doldurabilir miyiz?’ diye düşünülebilir. Yunan bankalar, Balkan coğrafyasında da etkililerdi. Aynı zamanda Avusturyalı bankaların da Arnavutluk’ta, Bosna Hersek’te, Makedonya’da Kosova’da