Baltalı cinayete 20 yıl hapis

Samsun'da, eşi ile aynı yatakta yakaladığı arkadaşı S.Y.'i baltayla öldürüp, cesedini parçalayarak ırmağa attığı iddiasıyla yargılanan E.P. ile eşi R. P. 20'şer yıl hapis cezasına çarptırıldı

27 Kasım 2012, Salı 13:20
A A

İlkadım İlçesi Fevzi Çakmak Mahallesi’nde 2008 yılı Mart ayında meydana gelen olayda, inşaatlarda çalışan 2 çocuk babası E.P., eşi R.P. ve arkadaşı S. Y. ile birlikte, kendi evinde alkol almaya başladı. Aldığı alkolün etkisiyle E.P. sızarken, genç kadın ile S.Y. başka odada cinsel ilişkiye girip uyuya kaldı.

Gece geç saatlerde uyanan E.P., eşi ile arkadaşını aynı yatakta uyurken görünce, odun kesmekte kullandıkları küçük baltayı S.Y.’in başına vurarak öldürdü. Ardından da tuvalete taşıdığı cesedi 10 parçaya bölüp çuvallara koyarak Mert ırmağına attı.

4 gün sonra ihbar üzerine eve gelen polis R.P. ve E. P. çiftini gözaltına aldı. E.P. ’planlayarak adam öldürmek’ suçundan, eşi R.P. ise delilleri yok etmek suçundan tutuklandı. 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan iki sanıktan R.P.kendisinin cinayete karışmadığını, sadece eşinden korktuğu için delilleri yok ettiğini söyleyince, 2010 yılı Eylül ayında tahliye edildi.

Ancak, bu kararın ardından S.Y.ailesinin avukatı Ata Giritli, yeni bulunan deliller ile birlikte Cumhuriyet Savcılığına başvurarak, R.P. hakkında ’cinayete iştirak’ suçundan ikinci bir dava açılmasını sağladı. Bu dava diğer davayla birleştirilince çift tekrar birlikte yargılandı. Tutuksuz yargılanan genç kadın da geçen Mart ayında ’kaçma şüphesi olduğu’ gerekçesiyle bir kez daha tutuklandı.

'Sadece yasak bir ilişki yaşadım'

P. çifti bugün son kez hakim karşısına çıktı. E.P. daha önceki savunmalarını tekrar ederek cinayete eşinin katılmadığını, eşinin suçsuz olduğunu öne sürerek pişman olduğunu ifade etti. R.P.ise, "Ben gürültüye uyandım. Eşim bana bir tokat vurunca bayılmışım. Ben hiç bir şeye karışmadım. Sadece yasak bir ilişki yaşadım. Olayla benim bir ilgim yoktur. Çocuklarımın yanında da bu işi yapmam mümkün değildir" diye konuştu.

Mahkeme heyeti, karı-kocaya tasarlayarak adam öldürmek suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası çarptırdı. Ardından S.Y.’in, R.P. ile ilişkisi olduğu ve cüzi miktarda borç para verip 60 bin TL’lik senet düzenleyerek geri istemesini, ayrıca ödemedikleri takdirde evlerini alacağını söylemesini tahrik sayarak cezayı 24 yıla indirdi. 2 sanığın duruşmadaki iyi hallerini gözönüne alan mahkeme heyeti,P. çiftine 20’şer yıl hapis cezası verdi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;