Balyoz davasının hakimi değişti

Balyoz davasına bakan 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt Gebze'ye atandı

Balyoz davasının hakimi değişti

Aralarında emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Oramiral Özden Örnek ve emekli Orgeneral İbrahim Fırtına’nın da bulunduğu 196 subay, perşembe günü Silivri’de hâkim karşısına çıkacak ancak bu önemli dava öncesinde kritik bir gelişme yaşandı... Balyoz davasının başkanı değişti.

İstanbul Ağır Ceza Mahkemeleri'nde son anda yapılan değişiklikle Balyoz davasının görüleceği 10. Ağır Ceza Mahkemesi ile “Hrant Dink cinayeti davası”nın görüldüğü 14. Ağır Ceza Mahkemelerinin başkanları bu görevden alındılar.

10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na aynı mahkemenin üyesi hakim Ömer Diken, 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkanlığına Erkan Canak yerine aynı mahkemenin üyelerinden Rüstem Eryılmaz atandı. Zafer Başkurt Gebze'ye, Erkan Canak ise Sakarya'ya atandı.

Emekli Org. Çetin Doğan'ın avukatı: İnanamıyorum

Perşembe günü başlayacak olan Balyoz Davası'nda emekli Org. Çetin Doğan'ın da avukatlığını yapan Celal Ülgen, mahkeme başkanı değişikliği için ''İnanamıyorum'' dedi.

Ülgen, davanın 183 klasörünün bulunduğunu ve bunun yaklaşık 100 bin sayfa anlamına geldiğini belirtti ve şunları söyledi: Mahkeme Başkanı yaklaşık 4 aydır çalıştı, hazırlandı ve dava ile ilgili bir görüşü oldu. Dava Perşembe günü başlayacak. Mahkemenin yeni başkanının tüm dosyaya hakim olması zaman alacak. Hukuk devletinde böyle bir değişiklik olmaması gerekirdi.

(Hürriyet)