Balyoz'da tutuklu kalmadı

Balyoz davasının tutuklu tek sanığı emekli Albay Ahmet Şentürk tahliye edildi; böylece Balyoz tutuklusu kalmadı

Balyoz'da tutuklu kalmadı

Daha önce 101 sanık hakkındaki yakalama kararını kaldıran İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararda, “eşitlik ve hakkaniyet ilkeleri" gerekçe gösterildi.

Balyoz davasında tutuklu bulunan tek sanık emekli Albay Ahmet Şentürk tahliye edildi. Şentürk’ün avukatı bir üst mahkemeye verilmek İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne tutukluluğun kaldırılması için itirazda bulunmuştu.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi dün talebi değerlendirerek tahliye kararı verdi. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şeref Akçay, üye hakimler Oktay Açar ve Metin Özçelik tarafından oy birliği ile verilen kararda, 101 sanık hakkındaki yakalama kararının kaldırılmış olmasına atıfta bulunularak Şentürk’ün “eşitlik ve hakkaniyet ilkeleri" gereğince tahliyesine karar verildi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi 102 sanık hakkında yakalama kararı vermişti. Sanıkların avukatlarının itirazı üzerine İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 101 sanık hakkındaki bu kararı kaldırmıştı.

Emekli Albay Ahmet Şentürk, yakalama kararının ardından Afyonkarahisar’da orduevi çıkışında polis tarafından gözaltına alınmış, Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirilerek tutuklanmıştı.

Selahattin GÜNDAY - Cem TURSUN İSTANBUL DHA