Bandırmalı 'seksör' ayda 12 bin lira kazanıyor

Türkiye'de'nin beyaz et ve yumurta üretim merkezlerinden Balıkesir Bandırma'da Okan Kavlak (29), az sayıda kişinin yaptığı bir mesleğe sahip. 'Seksörlük' olarak adlandırılan işi yapan Kavlak, yumurtadan çıktıktan bir saat sonra civcivlerin cinsiyetini tespit ediyor. Kavlak'ın aylık geliri ise 12 bin lira

25 Mart 2015, Çarşamba 10:31
A A

Asıl mesleği bankacılık olan Okan Kavlak, seksörlüğü tercih ettiğini söyledi. Bu işi Türkiye’de 17-18 kişinin, dünyada ise en fazla 200 kişinin yaptığını belirtti. Güney Kore’de yaygın olan bu mesleğin eğitimini Hollanda’da aldığını belirten Okan Kavlak,  işlerinin kuluçkadan çıkan saatlik civcivlerin cinsiyetlerini belirlemek olduğunu açıkladı.

İyi bir seksörün saatte  800 ila bin 200 adet civcivin cinsiyetini yüzde 2 hata payı ile belirlediğini açıklayan Kavlak, "Civcivlerin cinsiyetini belirlemek çok zor bir iş. Uzman olmanız gerekiyor. Aksi halde sıkıntı yaşarsınız. Civcivin cinsiyetini dünyaya geldiği bir saat içerisinde bilemezseniz, bir daha ibiği çıkıp horoz olduğu anlaşılana kadar, ’Büyüyecek de yumurtlayacak’ diye beklersiniz.

Ortalama bir civcivin cinsiyetinin kendiliğinden belli olması için 45 günlük olması lazım. Bu süre içersinde ibiği çıktığı için  zaten cinsiyeti belli olur. Geçen bu zamandaki bakım masrafları, tavuk çiftlikleri için büyük bir kayıp demektir" dedi.

'EN ZORU MAKATTAN BAKARAK ANLAMAK'

İyi bir seksörün 2 yılda yetiştiğini de ifade eden Kavlak, "Sektörde en çok arananı ve kazandıranı klok ırklarına bakabilen seksördür. Mesleğin en önemli noktası ’Klok’tan, yani makattan bakarak belirlenmesidir. Buradaki hata payı ise en fazla yüzde 2 olmalıdır.

Bu orana seksör yokluğundan İngiltere yüzde 3’e bile razı görünüyor" diye konuştu.

Hayvanların cinsiyetini belirlemesi için var olan makinenin seri olmaması ve hata oranını nedeniyle fazla ilgi görmediğini söyleyen Kavlak, gençlerden, aylık kazançlarının 10-12 bin lira arakında değişen bu mesleğe ilgi göstermelerini istedi.

Erdem ÖZCAN / DHA

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;