Bankamatikler işlem ücretini gösterecek

Banka kartı kullanıcıları başka banka ATM'sinde hangi işleme ne kadar ücret ödeyeceğini işlem öncesinde ATM ekranında görebilecek

Bankamatikler işlem ücretini gösterecek

13 KASIM'DA BAŞLIYOR

Banka kartı sahipleri, kullandıkları kartın ATM’si (bankamatik-para çekme makinesi) dışında diğer ATM’den işlem yapmaları durumunda ödeyecekleri ücreti, işlem öncesinde öğrenecekler. Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 13 Kasım 2009’dan itibaren uygulamanın başlayacağını bildirdi. BKM’den yapılan açıklamada “Ortak ATM paylaşımı kapsamındaki tüm bankalar, nakit çekim ve bakiye sorma işlemlerinde müşterilerinden ne kadar hizmet bedeli alacakları konusunda bilgilendirme mesajını her işlem öncesi gösterecekler” denildi.

KENDİ BANKASINDA YOK

Açıklamada, kart kullanıcılarının, kendi bankalarının ATM’sinden yaptıkları işlemlerde hiçbir ücret ödemediği anımsatıldı. BKM şu bilgileri aktardı: “Ücretlendirme, bankaların kendi inisiyatifleri doğrultusunda gerçekleşmektedir. Bedel, bakiye sorgulama/para çekme işleminin yapılacağı ATM’nin bankası tarafından değil, kullanıcının banka kartını kullandığı banka tarafından belirlenmektedir. Bu bedel kullanıcının banka kartının ATM’si hariç, o banka kartı ile işlem yapılan tüm ATM’lerde aynıdır.”