Bankayı icraya verip, parasını aldı

Samsun'da bir işadamı, bir bankanın şirket hesabından kestiği para için yargıya başvurup, icra yoluyla parasını faiziyle birlikte geri aldı

Bankayı icraya verip, parasını aldı

Samsun'da yaşanan bir olay, vatandaşların, bankaları da icraya verebilme haklarının olduğunu ortaya koydu. Her gün onlarca kişinin kredi kartı veya kredi borcu nedeniyle icralık olduğu bir dönemde, Samsunlu bir işadamı bir bankayı icraya verdi.

Kredi kullanan ve inşaat malzemeleri satan bir şirket, hesabından "nakdi kredi risk izleme bedeli" olarak 984.90 TL kesen bankayı icraya verdi. Parasının haberi olmadan çekildiğini ileri süren şirket sahibi Yaşar Engin, bankaya ihtarname çekerek alınan miktarı geri istedi. Ancak olumlu yanıt alamayınca banka hakkında icra takibi başlattı.

Yapılan itiraz üzerine 2'nci Sulh Hukuk Mahkemesi'ne alacak davası açan Engin, mahkemeyi kazanarak icra yoluyla kesilen miktarı faiziyle birlikte 1240 TL olarak geri aldı.

Bankaların insanlardan hakları olmadan para kesintisi yaptığını belirten Yaşar Engin, "Benden hakları olmayan bir parayı çektiler. Geri istediğimde de olumsuz yanıt verdiler. Ben de bankayı icraya vererek hakkım olanı geri aldım. İnsanlarımız haklarını arasınlar. Benim davam bir örnek teşkil edebilir. Vatandaşlarımız kesilen kart paralarını da bu yolla geri alabilir" dedi.

Banka yetkilileri ise konuyla ilgili görüşmek istemedi.

Murat SANDIKÇI/DHA