Barak: Tek sorumlu filo organizatörleri

İsrail Dışişleri Bakanı Barak, yardım gemilerine yönelik saldırıdan filo organizatörlerini 'sorumlu' tuttu!

Barak: Tek sorumlu filo organizatörleri

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, İsrail ordusunun Gazze’ye yardım götüren gemilere düzenlediği kanlı operasyonla ilgili olarak, gemi seferini düzenleyenleri suçladı.

Barak, İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi ve operasyonu yürüten Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Meron ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, olaydan "üzüntü" duyduklarını ifade ederek, "Ancak bütün sorumluluk filo seferini düzenleyenlere aittir" diye konuştu.

AĞIZ BİRLİĞİ YAPTILAR

Basın toplantısında Barak, Aşkenazi ve Meron’un ağız birliği etmişcesine aynı şeyleri söyledikleri dikkati çekti.

"Şiddete başvuranlar onlardır. Gemiye çıkan askerlere çoplarla, bıçaklarla ve silahla saldırılmıştır" iddiasında bulunan Barak ve yanındaki askeri yetkililer, 10 kişinin öldüğü operasyonda 10 askerin de yaralandığını söylediler. "Askerlere karşı büyük bir şiddet uygulandığını, askerlerden birinin başından kurşun yarası aldığını" söyleyen İsrailli yetkililer, "askerlerin kendilerini tehlikede hissettikleri, o nedenle karşılık verdiklerini" öne sürdüler.

İsrailli yetkililer, askerlerin "itidalli davrandıkları, aksi takdirde daha üzücü sonuçların doğabileceğini" de savundular.

İHH'YA SUÇLAMA

Operasyonun bu aşamaya gelmesiyle ilgili İHH İnsani Yardım Vakfını da suçlayan İsrailli yetkililer, "İHH radikal bir örgüttür, İslami unsurlarla ilintisi vardır" ifadesini kullandılar. Barak, Aşkenazi ve Meron, filoya önceden uyarılar yapıldığını, ancak gemilere gönderilen tüm mesajların reddedildiğini söylediler.

AA