Barış için yürüyenler New York'tan geçti

'Barış ve Şiddetsizlik İçin Dünya Yürüyüşü' New York'tan geçti

01 Aralık 2009, Salı 10:09
A A

Silahsızlanmanın sağlanması ve şiddetin bulunmadığı bir dünya için 2 Ekim 2009 tarihinde 50 kişilik sembolik grup ile Yeni Zelanda’da başlayan ‘Barış ve Şiddetsizlik İçin Dünya Yürüyüşü', dün Kuzey Amerika’daki ilk ayağı olan New York’ta gerçekleşti. Yaklaşık 2 bin New Yorklu'nun destek verdiği yürüyüşün aralarında Türkiye’ninde bulunduğu 90 ülkeden gelerek 2 Ocak 2010’da Arjantin’in Punta de Vacas kentinde sona ermesi bekleniyor.

YAĞMURA ALDIRMADILAR

‘Barış ve Şiddetsizlik İçin Dünya Yürüyüşü’ dün Kuzey Amerika’daki ilk ayağı olan New York’ta gerçekleşti. ‘Dünya Çapında Savaşsız Bir Dünya’ (World Without Wars) adlı sivil toplum örgütünün başlattığı ve Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Barış ve Şiddetsizlik Günü ilan edilen 2 Ekim 2009’da Yeni Zelanda’nın Wellington kentinden yola çıkmıştı. Brooklyn Belediye binası önünde toplanan yaklaşık 2 bin New Yorklu, ‘Barış istiyoruz hemen’, ‘Düşman Değil Dost Kazanalım’, ‘Afganistan’a daha çok asker, daha çok ölüm demek’, ‘Barış için yütüyoruz’ yazılı pankartlarla yürüyüşçülere destek verdi. Sağanak yağışa aldırmayan yürüyüşçüler, tarihi Brooklyn Köprüsü’nnden geçerek New York Belediye Binası’na kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca katılımcılar, ABD Başkanı Barack Obama’ya, Irak ve Afganistan’da savaşları durdurma çağrısında bulundu.

YÜRÜYÜŞÜN AMACI

Dünya çapında ilk kez bu kadar kapsamlı düzenlenen ‘Barış ve Şiddetsizlik İçin Dünya Yürüyüşü’ adlı eylemin amacı, şiddet içermeyecek yeni yolları bulmakta yardımcı olmayı, dünyadaki nükleer silahların imha edilmesini, işgalci askeri güçlerin geri çekilmelerini, konvansiyonel silahların kademeli olarak azaltılmasını, devletlerin anlaşmazlıkları çözme yöntemi olarak savaşmaktan vazgeçmelerini sağlamanın yanı sıra şiddetin her türünü deşifre edip mağdurların sesini duyurabilmesini hedefliyor.

DESTEK VERENLER

‘Barış ve Şiddetsizlik İçin Dünya’ adlı yürüyüşe Şili'nin ilk kadın Devlet Başkanı Michelle Bachelet, Arjantin Devlet Başkanı Nestor Kirschner, eski ABD Başkanı Jimmy Carter'ın yanı sıra Viggo Mortensen, Penelope Cruz gibi oyuncular, Bryan Adams, Zubin Mehta gibi müzisyenler, ünlü düşünür Noam Chomsky, yönetmen Pedro Almodovar, yazar Jose Saramago da destek verdi. Türkiye'den katılanlar arasında bağımsız milletvekili Ufuk Uras, Alevi-Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, İHD Diyarbakır Şube Bşk. Muharrem Erbey, oyuncu Görkem Yeltan, müzisyen Derya Köroğlu, belgeselci Coşkun Aral, sanatçı Bedri Baykam gibi isimler yer alıyor.

RAKAMLARLA DÜNYA YÜRÜYÜŞÜ

Kıta sayısı: 6

Ülke sayısı: 90

Mesafe: 160 bin km.

Süre: 90 gün

Ulaşım: 40 tren yolculuğu, 100 karayolu yolculuğu, 14 havayolu yolculuğu, 25 denizyolu yolculuğu

Hava şartları: Akdeniz'den geçerken ılıman ve sıcak iklimi, karasal, tropikal... Çöllerden kutuplara uzanan yürüyüş bütün hava şartlarıyla karşılaşacak.

Mevsim: 90 günlük yürüyüşte iki kez dört mevsim geçirilecek.

Yükseklik: Yürüyüşçüler 5 bin metreden fazla yüksekliklere tırmanacak.

Daimi takım: 100 kişi

Geçilecek sınır sayısı: 160

Birlikte çalışan kurum sayısı: 500

İşbirliği yapan ve destekleyen kurum sayısı: 3 bin

Hükümet ve politikacılarla görüşme sayısı: 100

Turdaki katılımcı sayısı: 1 milyon

Fiili katılımcı sayısı: 10 milyon

Nafiz ALBAYRAK/NEW YORK, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;