Barzani ile Talabani görüştü

Irak Hükümeti'nin Kuzey Irak için oluşturduğu 'Dicle Operasyonlar Komutanlığı' nedeniyle Kürt Peşmergeler ile Irak askerleri arasında çıkan tartışma ardından Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Irak Devlet Başkanı, Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani ile bugün bir araya geldi. Türk yetkililer de Barzani ile bir görüşme yaptı

20 Kasım 2012, Salı 20:39
A A

Bölgedeki Kürt televizyonlarının haberine göre, Mesut Barzani, Kerkük, Diyala ve Selahaddin illerini kapsayan askeri oluşumun bölgeyi istikrarsızlığa sürükleyeceğini söyledi. Mesut Barzani, Irak Başbakanı Nuri Maliki yönetiminin, geçmişte Kürtler’in elinde olduğunu savunduğu Kerkük’te Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesini uygulamamayı amaçladığını savundu.

Barzani, "Bu oluşum, tartışmalı bölgede durumun normalleştirmesine katkı sağlamaz. Sabırla, diyalog yoluyla sorunların çözümünden yanayız. Verilen sözler ile son gelişmeler birbiriyle ters düşmektedir. Irak halkı, Kürdistan halkı ve Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin yanı sıra bölgedeki diğer güçlerle görüş alışverişinde bulunuyoruz. Bu görüşmelerden sonra anayasaya aykırı adımları temizlemek, tartışmalı bölgelerdeki anayasaya aykırı oluşumları arındırmak için harekete geçeceğiz" dedi.

Mesut Barzani ile Celal Talabani’nin bu akşamki görüşmede bölgedeki sıcak gelişmelerin ele alındığı ifade edildi. Bu arada, Mesut Barzani’nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi’ne ait Peyamner isimli site, Türkiye’nin Irak Büyükelçisi Yunus Demirer, Erbil Başkonsolosu Aydın Selcen ile görüştüğünü bildirdi. Görüşme ile ilgili ayrıntılı bilgi verilmezken, Kürt yönetiminin önde gelen isimlerinin de bu görüşmeye katıldığı ifade edildi.

İhsan DÖRTKARDEŞ/ (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;