'Baş başa' görüştüler

29 Ekim törenlerinde yaşanan barikat tartışmasının 'çift başlılık' polemiğine uzamasının ardından Gül ve Erdoğan ilk kez baş başa görüştü

01 Kasım 2012, Perşembe 11:13
A A

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Ankara Valisi'ne "Barikatları kaldırın" talimatı verdiği iddiaları Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı tarafından yalanlanmıştı ancak polemik devam etti. Erdoğan ile Gül arasında bu konuda bir gerilim yaşandığı iddia edildi.

Bu gelişmeler üzerine bugün saat 12:00'de Gül Erdoğan'ı Köşk'te kabul etti. Çankaya Köşkü’nde basına kapalı gerçekleşen haftalık olağan kabul, 1 saat 10 dakika sürdü. 

KİM NE DEDİ?

Gül'ün Ankara Valisi Alaadin Yüksel'e talimat verip vermediğine yönelik polemikle ilgili Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever “Ben Sayın Cumhurbaşkanı’nın Vali ile görüşüp toleranslı davranılması istediğini aktardım. Ancak barikatların kaldırılması talimatı verdi demedim” şeklinde bir açıklama yaptı.

Başbakan Erdoğan, Berlin ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada "barikatları kaldırın" emrini kendisinin vermediğini söyleyerek; "Cumhurbaşkanı Ankara Valisi'ne böyle bir talimat verdi mi bilgim yok. Bu ülkeyi çift başlı bir yönetimle bugüne kadar getirmedik. Bundan sonrada çift başlı bir yönetimle bu ülke bir yere varmaz" demişti.

GÜL'DEN ÇİFTBAŞLILIK YANITI!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise yönetimde çift başlılık tartışmasıyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı;

"Yetkililerin dikkatini çektim doğal davrandım. Yanlış anlamalara gerek yok.Anayasa'da görevlerimiz açıkça belirtilmiştir. Çiftbaşlılık sözkonusu değil."
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;